SEC, American CryptoFed DAO’sunun iki token’ının kayıt sürecini durdurdu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ülkede Temmuz ayında yasal onay alan ilk DAO (merkeziyetsiz özerk organizasyon) olan American CryptoFed'in iki token için yaptırdığı kayıt işlemlerini durdurdu. SEC'ye göre American CryptoFed'in kayıt işlemleri için gereken dosyalarında eksik ve yanıltıcı bilgiler bulunuyor.

Kripto paralara ve teknolojik gelişmelere verdiği destekle bilinen Wyoming eyaletindeki American CryptoFed’le ilgili SEC’nin Uygulama Birimi’nden yapılan açıklamada “16 Eylül tarihinde American CryptoFed, ‘ducat’ ve ‘locke’ token’larının menkul kıymet varlıkları olarak tanımlanması için gereken ve Form 10 olarak da bilinen kayıt formunda eksik ve yanıltıcı bilgiler bulundurmuştur.” denildi.

SEC bu formda bulunması gereken, denetlenmiş mali tablolar da dahil olmak üzere, token’lar ve American CryptoFed şirketinin iş kolları hakkındaki zorunlu bilgilerin olmadığını iddia ediyor. Kurum bunlara ek olarak ducat ve locke token’larının menkul kıymet olup olmadıkları da dahil birçok başka eksik ve atlanmış bilgi olduğunu da belirtti.

American CryptoFed Eylül ayında, token’ları ikincil piyasada ve iade edilebilir açık artırmalarda CryptoFed’den satın alınan orijinal fiyattan daha yüksek bir değerde kullanılmak üzere SEC’ye kaydettirmek için kuruma gerekli olan S-1 formunun sunmuştu. Bu dosyada şirket iki token’ı menkul kıymet olarak değil, “utility token” olarak tanımlamıştı.

Hatırlanacağı üzere Temmuz ayında Wyoming, American CryptoFed’i yasal olarak tanımış ve bu karar, ABD’de bir eyaletin DAO’ları bir tür limited şirket olarak tanıyan ilk örneği olmuştu.

SEC dün yapılan açıklamada ayrıca, şirketlerin çalışanlarına menkul kıymet sunması için gerekli olan S-8 formunun da, American CryptoFed tarafından başarılı şekilde doldurulmadığı bu yüzden, token dağıtımına da yasal olarak izin verilemeyeceği belirtildi.

SEC’nin Siber Departmanı’nda yönetici olan Kristina Littman ise konuyla ilgili olarak doğru bilgi vermenin önemine değindi:

“İnsanlardan yatırım almak ya da fon toplamak isteyen ihraççılar, yatırımcıların doğru bilgilerle yatırım yapabilmesi için gerekli olan tüm bilgileri sağlamalıdır. Bize göre; American CryptoFed gerekli olan bilgileri tamamiyle sağlamadığı gibi maddi olarak da yanıltıcı açıklamalarda bulunmuştur.”

SEC ayrıca SEC, bir idare hukuku yargıcının da, token’ların kaydını reddetme ya da askıya alma konusunda karar vereceğini açıkladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl