SEC Başkanı Gensler, kripto para borsalarını hedef aldı

Kripto paraların çoğunun menkul kıymet olduğunu ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından regüle edilmesi gerektiğini belirten SEC başkanı Gary Gensler, bu kez de kripto para borsalarını eleştirdi. Gensler, borsaların kendi müşteri ve kullanıcıları aleyhine işlemler yaptığını, bu durumların yaşanmaması için de bu şirketlerin SEC'ye bağlı olmaları gerektiğini söyledi.

gensler

Kripto paraların ve özellikle de merkeziyetsiz finans ürünlerinin SEC tarafından regüle edilmesi gerektiğini sürekli olarak belirten Gary Gensler, bu kez de kripto para borsalarına çattı.

ABD medyasından Bloomberg‘e açıklamalarda bulunan SEC başkanı, dijital varlıkların çoğunun kurumunun kontrol alanına girdiğini ve bu tür varlıkların işlemlerini sağlayan şirketlerin de bu yüzden yine kendilerine bağlanması gerektiğini belirtti:

“Kripto para piyasaları, borsalardan ötürü ciddi zorluklar yaşıyor. Borsalar kendi müşterilerine karşı işlem yapıyorlar. Çünkü piyasa yapıcı konumundakiler onlar ve müşterilerinin çıkarlarını düşünmeden aleyhlerine işlemler yapıyorlar”

“Sabit coin’ler AML ve KYC’den kaçınmak için yaratıldı”

Borsa eleştirilerini bir adım daha öteye taşıyan Gensler, en büyük 3 sabit coin’in de borsalar tarafından yaratıldığını söyledi:

“3 büyük sabit coin de borsalar tarafından yaratıldı. Bunun tesadüf olduğunu düşünmüyorum. İşlemlerin kolaylaştırılması adı altında, kara para aklama ve kimlik doğrulama işlemlerinden kaçınmak için bu borsalar bu sabit coin’leri oluşturdular.”

Binance’ten cevap geldi

Gensler’ın 3 büyük sabit coin olan USDT, USDC ve BUSD’yi eleştirmesi BUSD’nin ihraççısı olan Binance borsasının da Gensler’a cevap vermesine neden oldu. Borsadan yapılan açıklamada BUSD’nin katı kurallara tâbi olduğu ve kullanıcı topluluğuyla da şeffaf şekilde tüm bilgilerin paylaşıldığı belirtildi. Coinbase (ya da Circle) ve Bitfinex (ya da Tether) şirketlerinden ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Hatırlanacağı üzere dün de, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Terra blok zincirinin algoritmik sabit coin’i olan UST’deki çöküşten bahsetmiş ve regülasyonların önemine değinmişti.

ABD’de kripto paraları hangi kurumun regüle etmesi gerektiği tartışması bir süredir sert tartışmalara sahne oluyor. Bu anlamda CFTC ve SEC önplâna çıkarken, iki kurumun birbirleriyle bu konuda anlaşamamaları da dikkat çekiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl