SEC Başkanı, kripto para platformlarına seslendi: İzin değil, af söz konusu

Geçtiğimiz günlerde merkeziyetsiz finans sektörünün regülasyonların dışında tutulamayacağını belirten ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, bir kez daha kripto para endüstrisi hakkında konuştu. SEC başkanı, "Kripto para platformları, ülkenin regülasyon çerçevesinden kaçtıkça kendilerini tehlikeye atıyorlar. Tarih bize bunu gösteriyor. Sistemin dışında çok fazla kalamazsınız." dedi.

SEC başkanı Gary Gensler yine kripto paralar regüle edilmelerinin zorunluluğundan bahsetti. Financial Times’a konuşan Gensler, yatırımcıların korunması, yasa dışı faaliyetlerin engellenmesi ve finansal istikrarın korunması söz konusu olduğunda kripto paraları ayrı bir davranışın olamayacağını belirtti:

“Dünya çapında 2 trilyon dolarlık bir değer, eğer 5 ya da 10 sene sonra tüm dünya tarafından kullanılıyor olacaksa, bu durum kamu politikası çerçevesi içinde olacak. Tarih bize bunu gösteriyor. Sistemin dışında çok fazla kalamazsınız. Kripto para platformları, ülkenin regülasyon çerçevesinden kaçtıkça kendilerini tehlikeye atıyorlar. Çünkü finans en sonunda, güvenle ilgilidir”

“İzin istemek yerine af dilemek söz konusu…”

Gensler, trade platformlarının, bazı kripto paraların menkul kıymet sayılmasından ötürü SEC’ye kayıt olmaları önerisine endüstriden gelen cevaplardan dolayı hayal kırıklığı yaşadığını da söyledi:

“Gelin, bizle konuşun. Bugün bizle çalıştığında çok daha iyi çalışacak platformlar bulunuyor. Zaten biraz da, izin istemek yerine af dilemenin söz konusu olduğunu söyleyebilirim. Kripto para platformlarına odaklanmamızın sebebi, spekülatif varlıkların %95’inin işlemleri burada gerçekleşiyor ve biz yatırımcı korumasının olduğunu düşünmüyoruz”

“DeFi platformları da bir seviyede merkeziler”

Kripto paraların ve özellikle merkeziyetsiz finans platformlarının bir aracı kullanmadıkları için regüle edilmelerinin daha zor olduğunu belirten SEC başkanı, “Yine de regülasyonlar bu platformlar üzerinde uygulanabilir. DeFi yeni bir kavram değil. 2000’lerin başında kişiden kişiye borç verme işlerinin bir çeşidi. Nasıl kişiden kişiye borç vermede, arada bir ‘broker’ var ise, DeFi platformları da aslında bir derecede merkezi. Yönetişim mekanizmaları, ücret modelleri ve teşvik sistemleri bunu sağlıyor. Sadece web üzerindeki yazılımlar demek doğru değil ama NewYork Borsası gibi merkezi de değiller. İkisinin arasında ilginç bir durumları var.”

ABD’de sistem hala oturmadı

Bilindiği üzere özellikle ABD’de kripto para platformları son 1 yılda çok büyüdüler. Coinbase borsası yılın ikinci çeyreğinde 1.6 milyar dolarlık kâr açıkladı. Ancak ülkede hala bu tür platformları hangi kurumun denetleyeceği net değil. Gensler geçtiğimiz haftalarda kendi kurumu için daha fazla güç talep etmişti.

Daha önceki yıllarda Massachusetts Institute of Technology’de kripto paralar hakkında ders veren, hatta endüstri tarafından SEC başkanı olması sevinçle karşılanan Genlser, bugün ayrıca Avrupa Parlamentosu’nun Ekonomi ve Para Komitesi’nde bir konuşma yapacak.

SEC ayrıca, kripto para platformları gibi şirketlerin, ABD’li regülatörlerin denetimlerine izin vermemeleri durumunda çalışma izinlerini iptal edecek olan kuralların da son halini hazırlıyor. Trump döneminde çıkarılan kanunun getirdiği bu kurallar her borsa, 2024 yılına kadar uyum sağlamak zorunda kalacak. Kongre ise bu takvimi bir yıl öne çekmeyi düşünüyor. Gensler de komisyonun hızlandırılmış takvime uyum sağlayabileceğini belirtmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl