SEC başkanı Gary Gensler’dan kriptoda daha fazla regülasyon talebi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler yine "regülasyon" dedi ancak bu kez merkezi kripto para borsalarını hedef aldı. Borsaların, token saklama hizmetleri hakkında konuşan Gensler, "Geçen sene 14 milyar dolarlık varlık merkezi kripto borsalarından çalındı. Ekibimden borsaların regüle edilmesi ve saklanan varlıkların borsalardan ayrı tutulup tutulamayacağını araştırmalarını istedim" dedi.

gary gensler

Göreve gelmeden önce kripto para evreninin çok büyük umutlar bağladığı ancak SEC’nin başkanlık koltuğuna oturduktan sonra birçok kesim için hayal kırıklığı yaratan Gary Gensler, yine regülasyon istedi. Pensilvanya Üniversitesi’nde hukuk fakültesinde bir konuşma yapan Gensler, stabil coin’ler ve merkezi borsaları hedef aldı.

“14 milyar dolardan fazla varlık çalındı”

Merkezi borsalardan sadece geçen sene çalınan kripto paraların toplam değerinin 14 milyar dolar olduğunu dile getiren Gensler şu ifadeleri kullandı:

“Geleneksel borsaların aksine, şu anda vâr olan merkezi kripto para borsaları genelde müşterilerinin varlıklarını kendileri saklıyorlar. Sadece geçen sene 14 milyar dolardan fazla varlık çalındı. Ekibimden bu tür platformların nasıl kayıtlı ve regüle duruma getirilebileceği konusunda araştırma yapmalarını istedim. Bu sayede müşterilerin varlıklarını koruma altına alabileceğiz. Hatta ekibimden, varlık saklamanın borsadan ayrı tutulmasının uygun olup olmayacağını da araştırmasını istedim”

“Sabit coin’lere de regülasyon gerekli”

ABD’de uzun zamandır tartışılan sabit coin konusuna da değinen Gensler, bu alanda da ciddi problemlerin ve soru işaretlerinin olduğunu söyledi:

“En büyük iki sabit coin olan USDT ve USDC’de özellikle perakende yatırımcının varlıklarını direkt olarak paraya çevirme hakkı yok. Regülasyonların gelmesiyle düzelebilecek olan önemli çıkar çatışmaları ve piyasa bütünlüğü açısından cevabı olmayan sorular var”

Gensler, son olarak ABD başkanı Joe Biden’ın imzaladığı kripto para kararnamesiyle ilgili yorumlarında da, soğuk ve yasa dışı aktiviteye vurgu yapan bir değerlendirme yapmıştı. Birçok sektör oyuncusunun olumlu görüşleri bulunurken, Gensler’ın soğuk ve kısa yorumu dikkat çekmişti.

SEC başkanı Eylül ayındaki bir konuşmasında da kripto para piyasalarının ve borsaların regüle edilmemesinin sonuçlarının iyi olmayacağını söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl