SEC Başkanı’ndan hisse token’ları açıklaması: Kanuna tâbi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, bugün düzenlenen bir basın toplantısında, menkul kıymet destekli olan token'ların, menkul kıymet kanunlarına tâbi olduğunu söyledi. Gensler, bu token'ların kanuna uyması için merkezi ya da merkeziyetsiz bir borsada işlem görmesinin de fark etmeyeceğini belirtti.

ABD Barolar Birliği’nin bugünkü açılışında bir konuşma yapan SEC başkanı Gary Gensler, son dönemde kripto para borsalarında listelenmeye başlayan hisse senedi token’larına da değindi.

“Menkul kıymet tarafından destekleniyorsa kanuna tâbidir”

Bir dizi platformun menkul kıymet değeri üzerinden fiyatlandırılan token’ları listelediğini dile getiren SEC başkanı şu ifadeleri kullandı:

“Hatalı konuşmamak lazım. Menkul kıymet tarafından desteklenen varlık, bir hisse senedi token’ı, sabit değer token’ı, veya o menkul kıymete sentetik bir yatırım yapma imkanı sunan herhangi bir başka sanal ürün de olsa fark etmez. Finans dünyasının merkezi ya da merkeziyetsiz olan bu platformlar menkul kıymet kanunlarına tâbidir ve bu çerçevede çalışmalıdır.”

Son dönemde popüler oldular

Son dönemde küresel çapta popüler olan sentetik menkul kıymet ürünleri, başta ABD olmak üzere tüm dünyadan kullanıcılara, limit üzeri yatırım yapma imkanı sağlıyordu. Hatta geçen sene SEC ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), kripto para borsası Abra’ya, hangi tür kullanıcılara bu yatırımları yapması için izin verdiğini kontrol etmediği suçlamasında bulunmuştu.

Binance’in hizmeti 3 ay sürdü

Hatırlanacağı üzere geçen hafta dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, hisse senedi token işlemlerini durdurduğunu açıklamıştı. Borsa, müşterilerine bu hizmeti sunmaya henüz Nisan ayında başlamıştı. Platformda Apple, Coinbase, Microsoft, MicroStrategy ve Tesla token’ları yer alıyordu. Bu şirketlerin hisse senetlerinin token’larının alım ve satım işlemleri en başından bu yana Türkiye’de kapalıydı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl