SEC başkanı Gensler: Kripto sektörü üçkağıtçılarla dolu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Binance ve Coinbase'e art arda açılan davaların ardından katıldığı bir konferansta kripto sektörünün işportacı, üçkağıtçı ve dolandırıcılarla dolu olduğunu söyledi.

New York’taki Piper Sandler Küresel Borsa ve FinTech Konferansı’na çevrim içi olarak katılan Gensler, çoğu kripto paranın yatırım sözleşmesi olduğunu ve SEC’nin yetki alanına girdiğini söyledi. Ayrıca, bu tür token’ları listeleyen borsaların kuruma kaydolması gerektiğini yineledi.

Gensler’e göre, halkın sermaye piyasalarına duyduğu güvenin kripto menkul kıymet piyasaları tarafından tehlikeye atılmaması, kripto piyasalarının yatırımcılar üzerindeki potansiyel olumsuz etkisinin ele alınması ve azaltılması zorunlu.

SEC tarafından bu hafta Binance ve Coinbase’e karşı, şirketlerin SEC’ye kaydolmadan menkul kıymet aracılık hizmetleri sundukları iddiasıyla ayrı işlemler başlatıldı. Coinbase, düzenleyici kurum tarafından borsa, komisyoncu ve takas odası rollerini karıştırmakla suçlandı. Binance de SEC tarafından yatırımcı fonlarını karıştırmakla suçlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR –

Gensler’e göre çoğu token yatırım sözleşmesi

Gensler, “yatırım sözleşmesi” kelimesinin Kongre’nin menkul kıymet tanımında yer alan otuzdan fazla kriterden biri olduğunu iddia etti.

Ayrıca, “Kripto token’ların büyük çoğunluğu yatırım sözleşmesi testini karşılıyor” dedi. Gensler, kripto paralarla desteklenen yatırım sözleşmeleri satmak isteyen herkesin bunu yapmak için ya SEC’ye kaydolması ya da bir muafiyete hak kazandıklarını göstermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Gensler, kendilerini broker-bayi işlevlerinden ayırmayı başaramayan kripto para borsalarına da ateş püskürdü.

Gensler, Piper Sandler’ın konferans başkanı ve firmanın kıdemli araştırma analisti Rich Repetto’ya “Rich, daha önceki konuşmacılarınızdan biri, bu işlevleri birleştirdiklerini veya kurallarımıza uymadan müşterilerine karşı gizlice alım satım yaptıklarını söyleseydi, bu odadaki hiç kimse bunu kabul etmezdi.” dedi.

“Kripto firmaları nasıl kaydolacaklarını biliyorlar”

Repetto ile soru-cevap bölümünde Gensler, kripto firmalarının kayıt yolunun belirsiz olduğu yönündeki şikayetlerini reddederek bu şirketlerin “nasıl kayıt yaptıracaklarını bildiklerini” söyledi.

Gensler’e ayrıca Kongre’nin kapsamlı bir kripto mevzuatı geçirmesi gerekip gerekmediği de soruldu. Soruyu doğrudan yanıtlamadı, ancak hangi varlıkların yatırım sözleşmesi olup olmadığına ilişkin kuralların çok belirsiz olduğu yönündeki iddiaları reddetti ve “Cevabı beğenmemek, netlik eksikliği ile eşdeğer değildir.” dedi.

Son olarak Gensler, emir akışı için ücretlendirmeyi ele alan bir düzenleme de dahil olmak üzere piyasa yapısına ilişkin önerilen düzenlemelere yanıt olarak 20.000 yorum mektubu alındığını bildirdi. Ancak düzenlemelerin uygulanmasına ilişkin nihai kararla ilgili belirli bir zaman dilimi vermekten kaçındı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl