SEC Başkanı Gensler: Kripto paralar, SEC alanına girmeli

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, teknolojiye olan büyük ilgisinin regülasyonların ötesine geçmeyeceğini belirtti. Kripto paraların SEC'nin yargı alanına girmesi gerektiğini belirten Gensler'in, Bitcoin ETF konusuna değinmemesi de dikkat çekti.

SEC başkanı Gary Gensler, Bloomberg’e konuştu ve teknolojiye karşı olan ilgisinin, regülasyon kurallarının ötesine geçmeyeceğini belirtti.

“Teknoloji konusunda tarafsızım. Hatta ondan ciddi şekilde etkileniyorum. 3 yıl öğrettim, ona yaslandım ancak yatırımcıların korunması yönünde tarafsız değilim. Biri spekülasyon yaratmak istiyorsa bu, onun bileceği iş. Bizim tüm devlet birimleri olarak dolandırıcılara karşı, yatırımcıyı korumak gibi görevimiz var”

“Kripto piyasası SEC yargı alanına girmeli”

Bir önceki başkan Jay Clayton’dan sonra göreve gelince özellikle kripto para topluluğu tarafından alkışlarla karşılanan Gensler’dan şu ana kadar beklenen hamleler bir türlü gelmedi. Kripto para evreni özellikle Gensler’in üniversitede blok zincir ve kripto paralar konusunda ders vermesinin, SEC’nin ETF kabulünde önemli olacağını düşünüyordu. Ancak neredeyse 8 aylık sürede beklentilerin hiçbiri gerçekleşmedi.

Gensler ise, yaptığı açıklamarla hafiften Jay Clayton tarzını da yansıtmıyor değil. Kripto paralar konusunda değerlendirmelerde bulunan SEC başkanı, Bitcoin gibi emtia sayılan varlıkların yanında, yüzlerce menkul kıymet olması gereken token’ın da olduğunu belirtti ve “Kripto piyasası SEC’nin yargı alanına girmeli” dedi.

“Regülasyonlar, kripto paraların daha geniş benimsenmesini sağlar”

Son dönemde hem küçük hem de kurumsal yatırımcının büyük ilgisinin olduğu kripto paraların, regülasyonlarla adeta uçacağını belirten Gensler, kripto para camiasının da sürekli olarak kullandığı otomobil örneğini verdi:

“Otomobiller de, devletlerin araç kullanım ve trafik kuralları çıkarmasından sonra ana akım oldu. Herkes için daha güvenli oldular. Kripto paraların da ana akım olması için her şeyin SEC kotrolünde olması lazım. Daha geniş bir adaptasyon için bu gerekli”

ETF’lerden bahsetmedi

Kritopto topluluğunun uzun süredir merakla beklediği ETF’ler hakkında herhangi bir yorumda bulunmayan Gensler, şirketlerin karbon emisyonları ve diğer çevresel risklerini açıklamalarını zorunlu kılacak bir kural üzerinde de çalıştıklarını belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl