Gensler, sabit coin raporunu ele aldı: 20 ayda 20 kat büyüdüler

Son birkaç ayda özellikle sabit coin'ler ve merkeziyetsiz finans ürünleri hakkında "Keisnlikle regüle edilmeliler" yorumu yapan SEC başkanı Gary Gensler'dan, ABD Hazine Bakanlığı tarafından dün açıklanan sabit coin raporuyla ilgili bir değerlendirme yazısı geldi. SEC'nin resmi internet sitesindeki yazısında Gensler, daha önce de olduğu gibi sabit coin'leri finansal istikrar için bir tehdit olarak gördüğünü ve bu ürünleri yapabildikleri her yerde kanunlara uymaya zorlayacaklarını belirtti.

gary gensler

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı Gary Gensler, başkan Biden’ın Çalışma Grubu’nun hazırladığı ve dün TSİ akşam saatlerinde Hazine Bakanlığı’nın açıkladığı sabit coin raporuna sessiz kalmadı.

SEC’nin resmi internet sitesinde yazdığı yazda, sabit coin’lerin, kripto para işlemlerinin büyük bölümünü oluşturduğunu ve bu tür varlıkların yasalardan kaçmak isteyenler tarafından kullanılabileceğini belirten Gensler, “SEC olarak biz ve kardeş kurumumuz Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu, federal menkul kıymet kanunlarının ve Emtia Borsası Yasaları’nı bu ürünler ve anlaşmalar karşısında, yapabildiğimiz yerlerde, tam anlamıyla uygulamaya devam edeceğiz. ” dedi.

Gensler’in yazısında kullandığı ifadeler şu şekilde:

Bugün Başkan’ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu, Federal Mevduat Sigorta Kurumu ve Para Denetleme Ofisi’yle bir araya gelerek, sabit coin’ler ile ilgili üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir rapor yayımladı.

“Son 20 ayda 20 kat büyüdüler”

Bilindiği üzere sabit coin’ler, fiat paraların değerine ya sabitlenmiş ya da ona bağlantılı olan kripto token’lardır. Şu anda vâr olan sabit coin piyasasının değeri yaklaşık 130 milyar dolardır ve bu değer son 20 ayda 20 kat artmıştır.

“%75’lik kısım bir sabit coin ile bir başka token arasında…”

Bu sabit coin’ler genelde kripto para borsaları ve borç verme platformlarında kullanılıyorlar. Tüm kripto paraların sadece %5’lik kısmını temsil etmelerine rağmen, Ekim ayında tüm kripto para işlem platformlarındaki işlemlerin %75’lik kısmı bir sabit coin ile bir başka token arasında gerçekleşti.

Sabit coin raporunda da belirtildiği gibi, “sabit coin’ler ya da sabit coin anlaşmalarının bazı bölümleri menkul kıymet, emtia ve/veya türev ürünler olabilir”

Bu nedenle sabit coin’lerin kullanımı, yatırımcı korunmasının sağlanması gerektiği için bazı kamu politikası zorluklarını da beraberinde getiriyor.

“Kaçış yollarını kolaylaştırabilir”

Tüm bunlara ek olarak sabit coinler, geleneksel bankacılık ve finansal sistemimize bağlı olan kamu politikalarından kaçmak isteyen bazılarının işlerini de kolaylaştırmada kullanılabilir. Kara para aklanmanın önlenmesi, vergi uyumluluğu yasaları, yaptırımlar ve diper yasa dışı aktivitelere karşı alınan önlemler gibi…

“Ödemelerde kullanılması talep edilirse…”

Raporda da yazıldığı gibi, bazı sabit coin ihraççıları ileriki dönemlerde, bu token’ların ödemelerde kullanılabilmesini de talep edebilirler. Bu durum da, zaten kripto işlemleri ve borç verme platformlarıyla iç içe geçmiş olan sabit coin’lerin, finansal istikrar endişelerini daha da artırmasına sebep olabilir.

“Yapabildiğimiz yerlerde kanunları uygulayacağız”

Rapor, bu konudaki kamu politikalarının nasıl olması gerektiği yönünde çeşitli tavsiyeler sunmaktadır. Hem Kongre hem de kamuoyu bu raporu kendi içlerinde değerlendirirken, SEC olarak biz ve kardeş kurumumuz Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu, federal menkul kıymet kanunlarının ve Emtia Borsası Yasaları’nı bu ürünler ve anlaşmalar karşısında, yapabildiğimiz yerlerde, tam anlamıyla uygulamaya devam edeceğiz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl