Gensler, mecliste konuştu: Kriptoya “Vahşi Batı” dedi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler Temsilciler Meclisi Ödenekler Komitesi'nin önünde bir konuşma yaptı. Gensler, kripto para piyasası için "Vahşi Batı" benzetmesi yaptı ve token'ların neredeyse tamamının bir grup girişimci tarafından çıkarıldığını iddia etti.

SEC Başkanı Gary Gensler, Temsilciler Meclisi Ödenekler Komitesi önünde, kripto ekosistemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bu da aralarında kendisini en sert şekilde eleştirenlerin de bulunduğu Cumhuriyetçi milletvekillerinin kasım ayında Kongre’nin alt kanadının kontrolünü ele geçirmelerinden bu yana Gensler’in Capitol Hill’deki ilk konuşmasıydı.

Gensler hazırladığı konuşmada, son yedi yılda hisse senedi piyasalarında günlük ortalama alım satım işlemlerinin iki kattan fazla artarak 77 milyon işleme ulaştığını ve özel para yöneticileri tarafından yönetilen 25 trilyon dolarlık brüt varlığın artık tüm ticari bankacılık sektörünün mevduat tabanını aştığını söyledi.

Gensler, “Böylesine hızlı bir büyüme ve değişim aynı zamanda daha fazla suistimal olasılığı anlamına geliyor. Bir polis olarak kötü aktörlerle mücadele edebilmeliyiz.” dedi.

SEC Başkanı’ndan kripto piyasalarına “Vahşi Batı” tanımlaması

SEC Başkanı ayrıca kripto para piyasalarını “uyumsuzluklarla dolu” bir “Vahşi Batı” olarak tanımladı ve “Kripto piyasalarının hem regülasyonlarla uyumsuz olduğunu hem de insanların zor kazandığı paraları ciddi şekilde riske attığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gensler, teknolojik gelişmelerin özellikle kripto paralarda olmak üzere, finansal piyasalarda çok ciddi suistimallerin yaşanmasına yol açtığını da ileri sürdü. Bu alanda görülen birçok sorunu aşmak için yeni araçlar, uzmanlar ve dolayısıyla da yeni kaynakların da gereksinimden bahsetti.

Kripto sektörünün regülasyonlara büyük ölçüde uyulmayan bir alan olduğunu söyleyen Gensler, “Bu konuda kaynaklarımızı artırdık ancak her zaman daha fazlasını kullanabiliriz.” dedi.

“Neredeyse tamamı bir grup girişimci tarafından piyasaya sürülüyor”

Gensler, kripto paraların neredeyse tamamının bir grup girişimci tarafından piyasaya sürüldüğünü belirtirken bu kişilerin halktan para topladıklarını ve insanların zor kazandıkları paraları bu token’lara yatırdıklarını kaydetti.

Meclis komitesine hitaben yaptığı konuşmada “15-20 bin civarındaki token’ların çok az bir bölümü, bu tarz girişimciler tarafından yönetilmiyor.” diyen Gensler, bunların büyük bölümünün, kuruma gelip regülasyonlara uyma yönünde adım atmaları gerektiğini ifade etti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl