SEC başkanı Gensler’dan Bitcoin ve Ethereum açıklaması: Sıcak bakıyorum

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, bugün yaptığı bir konuşmada Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu'nun (CFTC) Bitcoin ve Ethereum'u kendi gözetimine almasına karşı bir bakış açısı olmadığını ve buna destek verdiğini belirtti. Gensler ayrıca menkul kıymet yasalarının kripto para piyasalarıyla yeterince uyumlu olduğunu belirtti ve "Altında hangi teknoloji yatarsa yatsın yatırımcı koruması için her şey uygun" dedi.

gary gensler

SEC başkanı Gary Gensler uzun zamandır tartışılan kripto para regülasyonlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Gensler, Practicing Law Enstitüsü’ndeki SEC Konuşuyor adlı panelde önemli değerlendirmelerde bulundu.

“Yasa SEC’yi yok saymamalı”

Gensler’ın konuşmasındaki en önemli konulardan biri regülasyonlarla ilgiliydi. SEC başkanı regülasyonlara sonuna kadar destek verdiklerini ancak yeni çıkacak olan kripto para yasasının da SEC’nin gücünü yok saymaması gerektiğini belirtti. Kripto para piyasalarındaki birçok oyuncunun borsalar, aracı kurumlar, takas firmaları ve saklama şirketlerinden oluştuğunu belirten Gensler şunları söyledi:

“Kripto para piyasalarında ister kendisine merkeziyetsiz desin ister merkezi, bu tür şirketler menkul kıymet piyasalarıyla aynı şekilde hizmet vermesinin yanında birbirlerinden ayrılabiliyorlar. Bu aracı kurumlarının hepsinin bizimle yani SEC’yle kayıt yaptırması gerekiyor”

Bitcoin ve Ethereum’u CFTC’nin regüle etmesine sıcak bakıyor

Regülasyonlar konusunda Bitcoin ile Ethereum hakkında da konuşan Gensler, bu iki kripto paranın Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından regüle edilmesine destek vereceğini belirtti. Gensler kısa süre önce yaptığı bir açıklamada Bitcoin’i menkul kıymet olmayan tek kripto para olarak gördüğünü belirtmişti. SEC başkanı Ethereum ile ilgili bir yorum ise yapmamıştı.

“Sabit coin’lerin ne olduğuna gerçekler karar verir

Gensler, ABD’de son 1 sened eçok tartışılan sabit coin’ler konusuna da değindi. SEC başkanı bu alanda da yatırımcı korumasının çok önemli olduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Sabit coin’lerin dolara olan dengesinin nasıl yaratıldığı önemli. Varlığın menkul kıymet olup olmadığına etiketi değil, gerçekler ve işlevler karar verir”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl