SEC başkanı Gensler’a kripto para mektubu: Daha fazla regülasyon gerekli

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Hensler'e, senatörler ve politikacıların ardından işadamlarından da kripto para endüstrisinin daha fazla denetime ihtiyacı olduğuna dair bir mektup gönderildi. Yatırımcı grupları yazdıkları mektupta kripto para alanını "Vahşi Batı"ya benzettiler.

ABD’li yatırımcı grupları SEC başkanı Gary Gensler’a, kripto para endüstrisinin daha fazla gözetim altına alınması yönünde dün bir mektup gönderdiler. Amerikan Finansal Eğitim Reformu Fonu imzasıyla gönderilen mektupta son dönemin tartışma konusu olan sabit coin’ler, kripto kredi/borç verme ve borsalar gibi konularda daha fazla regülasyona ihtiyaç olduğu vurgusu yapıldı.

“Güçlü bir mekanizma olmazsa Vahşi Batı gibi kalır”

Yüksek derecede kontrol mekanizması olmadığı sürece kripto endüstrisinin “Vahşi Batı”ya döneceğinin belirtildiği mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Hem Komisyon hem de diğer federal finans regülatörlerin yatırımcıları korumak için gerekli kanunu çıkarması aciliyet gerektiriyor. Yüksek derecede regülasyon mekanizması olmadığı sürece piyasalar, Vahşi Batı’dan farksız kalacaktır.”

“USDC ve USDT de menkul kıymet”

Menkul kıymet kanunlarının on yıllardır yürürlükte olduğu belirtilen mektupta ayrıca SEC’ye, bazı kripto paraların şirketler tarafından yüklü miktarda satılarak yatırımcı korunmasının baltalanmaması gerektiği iletildi. USDC ve USDT gibi sabit coin’lerin de menkul kıymet gibi gözüktüğü yorumunu yapıldığı yazıda, bu tür kripto paraların da yatırımcılar için ciddi bir risk teşkil ettiği belirtildi.

Mektubun, SEC başkanı Gensler’ın son dönemdeki birçok açıklamasıyla çelişmemesi ve tamamiyle örtüşmesi de dikkat çekti. Kripto paralara karşı duruşuyla bilinen senatör Elizabet Warren bu konuda Gensler ve Hazine Bakanlığı yetkilileriyle düzenli olarak görüşüyor.

Öte yandan Gensler, TSİ bu akşam 19’da Washington Post yayınında kripto paralarla ilgili açıklamalarda bulunacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl