SEC Başkanı Gensler: DeFi regülasyonların dışında tutulamaz

Nisan ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) başına geçen Gary Gensler regülasyonlar konusunda uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Gensler son olarak merkeziyetsiz finans endüstrisini hedef aldı ve DeFi projelerinin regülasyonların dışında tutulmaması gerektiğini belirtti.

Aralık ayında Jay Clayton’ın başkanlığı bırakmasından sonra SEC’nin başına geçmesi için kripto para sektörünün de istekli olduğu ve özellikle Bitcoin ETF’leri konusunda herkesin büyük umut bağladığı Gary Gensler, şu ana kadar kripto evreninin istediği uygulamaları bir türlü hayata geçiremedi, hatta regülasyon açıklamalarıyla hayal kırıklığı yarattı.

“DeFi regülasyonların dışında tutulamaz”

ABD’de son dönemin tartışma konusu ciddi şekilde sabit coin’ler olurken, Gensler ise bu kez merkeziyetsiz finans endüstrisi hakkında konuştu. Amerikan medyasının önemli ekonomi gazetelerinden Wall Street Journal’ın haberine göre Gensler, merkeziyetsiz finans projelerinin de regülasyonlara tâbi olmasını istiyor:

“Bazı DeFi projeleri, SEC’nin gözetimi altında bulunan kurumlarda olan özellikleri ve hizmetleri barındırıyorlar. Şu anda açık kaynaklı yazılımlar gibi, sadece yazılımı oluşturmayan ve yönetişim ve ödül gibi teşvikler de veren bir grup da var. Bunların, regülasyonların devreye girmesi gerektiği alanlara geçtiği yerler oluyor. Bu yüzden DeFi alanının da regülasyonların dışında tutulmaması gerekiyor. Bu platformlar bazı açılardan merkeziyetsiz görülebilir ancak başka açılardan bakıldığında da yüksek derecede merkezi”

Gensler geçtiğimiz günlerde de, kripto para karşıtlığıyla bilinen senatör Elizabeth Warren’a yazdığı bir cevap mektubunda, kripto paraların regüle edilmesi konusunda kurumu için daha fazla güç ve otorite talep etmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl