SEC eski yöneticisinden büyük iddia: Binance’e bir dava daha geliyor

SEC'nin İnternet Yaptırımları Ofisi eski başkanı John Reed Stark, Binance borsasını ABD'de daha da zor günlerin beklediğini belirtti. Stark, SEC ve CFTC davalarının para aklama konusuna çok fazla değinmediğini, bu işin ABD Adalet Bakanlığı'na bırakıldığını ifade ederek, "Bir dava açılmış bile olabilir. Belki de sadece şu an için gizli tutuluyordur" dedi.

ABD’de hem SEC hem de CFTC tarafından dava edilen Binance borsası için karanlık günler henüz bitmemiş olabilir. SEC’de Internet Yaptırım Ofisi’nde başkanlık yapmış ve kurumda 20 yıldan fazla süre geçirmiş olan John Reed Stark, kişisel Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede Binance için bir davanın daha açılabileceğini belirtti.

“Açılmış da olabilir”

Davanın şu anda açılmış ve gizli tutuluyor olabileceğini ifade eden Stark, SEC ve CFTC davalarının kara para aklama konularına yeterince değinmediğini ve bu konunun DOJ’e bırakılma durumunun yüksek ihtimal olduğunu söyledi:

“SEC’nin metninde bile Binance ile Zhao’nun ABD’deki otoriteler tarafından soruşturulduğu belirtiliyor. SEC belli ki savcılar ve FBI yetkilileriyle de birlikte çalışıyor. SEC ve CFTC davalarına baktığınızda iki kurumun da para aklama konusuna yeterince değinmediğini görüyorsunuz. Dürüstçe fikrimi paylaşmam gerekirse bu alanın sanki detayları ortaya çıkarılmış ve iş Adalet Bakanlığı’na bırakılmış… DOJ, SEC ve CFTC’nin yanı sıra bazı içeriden bilgi sağlayan ve muhbirlik yapan kişilerle de çalışıyor. Bir sonraki göreceğimiz şey, açılmış davanın mührünün kaldırılması, gizliliğin ortadan kaldırılması olabilir. Bu konuda önleminizi alın..”

Zhao için “ABD IP’sinden bağlanmayın” iddiası…

Stark ayrıca hem SEC hem de CFTC dava dosylarındaki önemli detaylardan bazılarını da paylaştı. Bir belgeye göre; Binance CEO’su CZ, VIP müşterilerle ilgilenen çalışanlarına, uyumluluk kurallarından nasıl kaçılabileceğini müşterilerine anlatmalarını istiyor.

CZ ayrıca hiçbir yazılı mesaj bırakılmamasını ve aynı zamanda Signal programı üzerinden de konuşulmasını öneriyor.

Stark’ın paylaştığı CFTC metinlerinde şu ifadeler yer alıyor:

“CFTC’nin belgelerine göre; Zhao, Binance’in VIP müşterilerinin kurallardan kaçınmaları için özel bir sistem geliştirdi. Zhao ayrıca çalışanlarına da, müşterilerle yaptığı konuşmaların, hiçbir şekilde kanıt bırakmayacak programlar üzerinden yapılmasını söyledi”

CZ ile VIP ekibi arasındaki konuşma (CFTC belgesi)

VIP ekibi çalışanı: Merhaba CZ… Etkilenen bazı API müşterilerinin büyük stratejik hesap sahipleri olduğunu görüyorum. Bunların içinde ilk 5’te olan ve hacmimizin %12’sine sahip olan Şikago merkezli bir firma da var.

CZ: Onlara, bizimle ABD IP adreslerinden iletişime geçmemelerini söyle… Yazılı hiçbir şey bırakma. Onların ABD dışında da kurumları var. En büyük piyasa yapıcı şirketlerle e-mail üzerinden konuşmadığından emin ol. Signal kullanıyor musun?

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl