SEC’nin Binance davasından yarım saat önce gizemli borsa işlemi

SEC'nin Binance ve Coinbase borsalarına açtığı davalar kripto gibi finans sektörünü de sallarken, bir yatırımcının Binance davasından sadece yarım saat önce açtığı gizemli işlem gözlerden kaçmadı. Yatırımcı eğer en tepe noktadan satış yapmayı başardıysa yaklaşık bir gün içinde 86 bin dolarını 2.6 milyon dolara çevirmiş olabilir.

ABD finans dünyası, geçtiğimiz hafta kabul edilen borç limiti kanununda içeriden bilgi sızıp sızmadığını tartışırken, şimdi de benzer bir olay Binance ile Coinbase borsalarına açılan davalarda görüldü.

Borç limitinde de benzer durum…

Geçtiğimiz hafta gizemli bir “trader”, Equitrans Midstream adlı petrol boru hattı kuran bir şirketin hisselerine büyük bir yatırım yapmıştı. Yatırımın ardından, kabul edilen borç limiti yasasının yazılı metninde, bu şirketin yeni bir projesinin kabul edildiği de belirtilmiş ve yatırımcı çok büyük kazançlar elde etmişti.

İşte buna benzer bir olay da, SEC’nin Binance ile Coinbase borsalarına açtığı davaların açıklanmasıyla ortaya çıktı. Pazartesi günü Binance borsasına açılan davadan sadece yarım saat önce, gizemli bir “trader”, süresi cuma günü sona eren ve 50 dolarlık fiyat hedefleyen 4806 kontratlık bir Coinbase put opsiyon işlemi açtı. Kısaca, yatırımcı COIN hisselerinin cuma gününe kadar düşeceğine inanıyordu.

İlk günün kârı %460 oldu

İşlem açıldığında COIN hisse değeri yaklaşık 61 dolardı. İşlemden 24 dakika sonra ise SEC, Binance’e dava açtığını duyurdu. Bu davanın haberinin yayılmasıyla Coinbase hisselerinde de düşüşler başladı ve “trader”ın istediği düşüşler yaşandı. İlk günün kârı %460’a ulaşmıştı.

Bir gün sonra ise, trader’a çok daha fazla para kazandıracak olan bir olay daha gerçekleşti ve SEC bu kez de Coinbase borsasını dava etti. Bu kez dava edilenin borsanın kendisi olması hisseleri daha da geriye çekti.

24 saatte 2.6 milyon dolar

Binance borsasına açılan davayla her biri 18 sente alınan put’lar, 1 dolara ulaşmıştı. Coinbase’e açılan dava ile put’ların değeri 5.6 doların da üzerine çıktı. Dolayısıyla yapılan 86.500 dolarlık yatırım, 24 saatten az süre içerisinde 2.6 milyon dolara dönüştü. Ancak “trader”ın nerede kâr aldığı ya da alıp almadığı bilinmediği için, burada realize edilen kârın da ne kadar olduğu bilinmiyor.

Borç limiti yasasında adı geçen Equitrans Midstream şirketine yapılan yatırımdan günler sonra, Binance ile Coinbase davalarını fırsat bilen bu kişilerin kim ya da kimler oldukları bilinmiyor ama nokta atışı yapılan işlemler de, bu “trader”lara içeriden bilgi sızdığı iddialarını güçlendiriyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl