SEC’nin Binance hamlesi ne getirecek: “Nükleer kripto kışı gelebilir”

SEC'nin Binance borsasının menkul kıymet yasalarını ihlal ettiğini belirterek açtığı dava, ABD'deki kripto bilinmezliğini daha da derin bir karanlığa sürükledi. Uzmanlar, bu davanın uzun dönemdeki etkilerinin yıkıcı olabileceğini belirtiyor.

ABD Menkul Kıymetler Borsası’nın, Binance ve onun CEO’su Zhao’ya karşı açtığı menkul kıymet davası, kripto para fiyatlarında belli oranda bir düşüş getirdi ama uzun vadede ne olacağı ise bilinmezliğini koruyor.

Özellikle 2022’de başlayan ve 2023’te de son sürat devam eden “kripto operasyonu”, Binance’e açılan dava ile şu anda zirve yapmış durumda… Uzmanlar ise durumun daha da kötüye gitmesinden endişe ediyor.

“Nükleer kış gelebilir”

Bitmain’in kurucularından Jihan Wu’nun kripto şirketi Matrixport’un araştırma yöneticisi Markus Thielen, yaşananlarla ilgili korkutucu bir senaryo öne sürdü ve şunları söyledi:

“Endüstri önümüzdeki 1 yıl boyunca çok farklı olacak. İşlem hacimleri büyük ihtimalle daha fazla düşecek. Piyasa yapıcıların gelir öngörülerinde değişiklikler olacak. Beklentiler baskılanacak. ABD’deki kripto endüstrisi bir ‘nükleer kış’ döneminden geçecek”

Ne demek istedi?

Thielen’ın nükleer kış tabiri, yaşanan nükleer bir savaşın ardından ortaya çıkan sonuçları ifade etmek için kullanılıyor. Nükleer patlamanın yarattığı tahribat ile gelen tozlar atmosfere yükseldikten sonra burada bir perde oluşturuyor ve güneş ışınlarının dünyaya ulaşmasını engelliyor. Sınırlı şekilde ısınmaya başlayan dünya ise, bu toz bulutu ortadan kalkıncaya kadar aşırı derecede soğuk havayla mücadele etmek zorunda kalıyor.

İşte Matrixport’un yöneticisi, Binance’e açılan davanın uzun dönemdeki etkisinin, ABD’yi kriptodan belli bir süre uzak tutacağını ifade ediyor.

İki piyasa yapıcı şirket ayrılmıştı

ABD son dönemde kripto alanında gittikçe geriye gidiyor. Kısa süre önce de iki büyük küresel piyasa yapıcı şirket Jane Street ve Jump Trading, ABD’deki kripto faaliyetlerini sonlandırdıklarını dile getirmişlerdi.

Uzmanlar ve yatırımcılar, Binance’in ardından Coinbase’e de bir dava açılmasından korkuyor. SEC, Coinbase borsasına mart ayında bir uyarı mektubu göndermişti. ABD’de SEC, genelde bu tür mektup gönderdiği şirketlere sonunda dava açıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl