İki erteleme kararı veren SEC’nin önündeki Bitcoin ETF tarihleri

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) dün akşam saatlerinde iki Bitcoin ETF başvurusunu ertlemesinin ardından gözler ekim ayına çevrildi. Kurumun önünde, içinde BlackRock başvurusunun da olduğu önemli dosyalar bulunuyor.

Gary Gensler liderliğindeki SEC dün akşam bir kez daha Bitcoin ETF başvuruları için erteleme kararı verdi. Kurum Global X ve ARK Invest şirketlerinin ETF talepleri için vereceği kararı erteledi.

Uzmanlar yine erteleme bekliyor

Birçok uzmanın 2023 yılı için öngördükleri spot Bitcoin ETF kabul kararı ihtimali ise bu ertelemelerle birlikte azalmaya başladı. ARK Invest başvurusunun ertelenmesi, diğer başvurular için de aynı kararın verileceği yönünde görüşlerin güçlenmesiyle sonuçlandı.

Seyffart’a tepki geldi

Bloomberg ETF analisti olan James Seyffart, 2023 yılında bir spot Bitcoin ETF kabulü için %75’lik oran belirlemişti. Seyffart kendisine bu yorumuyla ilgili dün akşamki kararların ardından tepki gösteren bir takipçisine ise şu cevabı verdi:

“Bu erteleme kararından önce %75’teydik. Bu kararla oran düşecektir. Ancak 2023 için ana itici gücümüz Grayscale davasında yaşananlardı. Eğer davayla ilgili gelişmeler 2024’e doğru ertelenirse o zaman oran daha da düşer. Ertelenmezse, bizim oranımız çok fazla etkilenmeyecektir”

SEC, ekim ayında da Bitcoin spot ETF başvurularıyla ilgili önemli kararlar verecek. Kurum, içinde BlackRock ve Fidelity gibi devlerin başvurularının da olduğu dosyalar konusunda kabul, erteleme ya da ret kararı verebilir.

Kritik tarihler ise şu şekilde:

16 Ekim – Bitwise

17 Ekim – BlackRock, Fidelity, VanEck, WisdomTree, Invesco

19 Ekim – Valkyrie

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl