SEC, Bitcoin ETF’ini ne zaman kabul edecek? Kasım ayına dikkat

Senelerdir yapılan başvuruların hepsine "Ret" cevabı veren ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC) önümüzdeki kısa dönemde bir Bitcoin ETF kabulü bekeniyor. ABD'de başta bankalar olmak üzere birçok kurumsal firma kripto para hamlelerini buradan gelecek bir onay cevabına göre yapıyor.

Geçtiğimiz hafta 55 bin doları, bu hafta da 57 bin dolarlık seviyeyi yukarı doğru kırmayı başaran Bitcoin konusunda ABD’de her geçen gün beklentiler artmaya başladı. Ekim ayında, vadeli sözleşmeleri takip eden bir versiyonu da olsa, bir ETF başvurusunun kabul edileceğine dair beklentiler ciddi şekilde artarken, başta bankalar olmak üzere kurumsal şirketler de hamlelerini buna göre yapmaya başladılar.

Bu bankalardan biri olan U.S. Bancorp (USB) de artık fon yöneticilerine 3 kripto parayı kapsayacak şekilde saklama himetleri sunmaya başlayacak. ABD’deki en büyük beşinci perakende bankası olan USB’nin bu kararı, kripto paraların ana akım finans dünyasına girişi için büyük bir adım olarak görülüyor.

Banka, kurumsal şirketlere saklama hizmeti veren NYDIG şirketiyle anlaşmaya vardı ve bu sayede Bitcoin, Bitcoin Cash ve Litecoin için bu hizmeti müşterilerine sunacak. Ethereum’un da kısa sürede bu 3’lüye eklenmesi beklenyior.

“ETF kabul edildiği gün sözleşme talep ediyorlar”

USB’nin varlık yönetiminden ve yatırım hizmetlerinden sorumlu olan başkan yardımcısı Gunjan Kedia konuyla ilgili yaptığı açıklamada müşterilerinden gelen taleplerin her geçen gün arttığını belirtti:

“Müşterilerimiz bu konudaki taleplerinin ne kadar ciddi olduğunu bizlere gösterdiler. Şu anda dünyada bu konuyu düşünmeyen bir varlık yöneticisi olduğunu sanmıyorum. ETF’lere yatırım yapmayı umduğumuz çok fazla fonumuz var. Bazı müşterilerimiz, SEC’nin bir ETF’E onay verdiği gün imzalamak üzere sözleşme talep ediyor”

SEC ne zaman onaylayacak?

ABD’de son dönemin en çok sorulan sorusu SEC’nin, ilk ETF onayını ne zaman vereceği… Business Insider’daki habere göre, Gary Gensler başkanlığındaki SEC, piyasa manipülasyonu korkuları yüzünden halan temkinli bir yaklaşım sergiliyor. Bilindiği üzere ülkede şu ana kadar hiçbir ETF başvurusu onaylanmadı. Ancak Gensler’ın vadeli işlem sözleşmesini takip eden bir Bitcoin ETF’ine onay vermenin daha iyi olacağını belirten sözleri bu konudaki umutları da artırıyor.

“ETF konusunda oldukça iyimseriz”

Bloomberg ETF analisti James Seyffart, konuyla ilgili olarak şu yorumu yapıyor:

“Burada onay konusunda oldukça iyimseriz. Gensler, Bitcoin vadeli ETF’i hakkında olumlu konuştu ve şu ana kadar sözlerinden de dönmedi.”

Volt Equity’nin ETF’i kabul edildi

Hatırlanacağı üzere SEC geçtiğimiz hafta, Bitcoin’e bağlı işler yapan (madencilik, cihazı alım-satımı, üretimi gibi…) şirketlerin hisselerini takip eden Volt Equity’nin ETF talebini kabul etmişti. Uzmanlar bunun bir “hafif ETF” kabulü olduğunu belirtiyorlar.

Kasım ayına dikkat edilmeli

Sonuç olarak Kasım ayı da, artık bir Bitcoin ETF kabulü için dikkat edilmesi gereken bir dönem… Gensler’in Temsilciler Meclisi’ne kripto para biriminin “vahşi batı” olduğunu söylemesine rağmen, Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’lerini onaylamaya yatkın olması bu konudaki beklentileri de ciddi şekilde artırıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl