SEC’ten şaşırtan adım: Bitcoin, Ethereum ve XRP node’u çalıştıracak

ABD'nin düzenleyici kurumu SEC, Bitcoin ve Ethereum node'larının yanı sıra XRP, Bitcoin Cash, EOS ve NEO gibi Blockchain'lerden de mümkün olduğu kadar node çalıştırmayı planlıyor.

TrustNodes’ta yer alan habere göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), üstleniciler aracılığıyla bir Bitcoin ve bir Ethereum node’unun yanı sıra Bitcoin Cash, Stellar, Zcash, EOS, NEO ve XRP Ledger gibi Blockchain’lerden de yine mümkün olduğu kadar node çalıştırmayı planlıyor.

SEC neden kendi node’unu çalıştırma gereği duyduğu konusunda somut bir neden belirtmese de bunun risk izleme çabalarını geliştirme ve dijital varlıklar konusunda bilgilenme amacıyla yapıldığı söyleniyor.

SEC’den gelen bilgilere göre, bunun temel maksadı, Blockchain verilerini ikincil kaynaklardan edinmek yerine direkt ana kaynağından almak.

SEC ayrıca hash algoritmaları, hash gücü, madencilik zorluğu, ödüller, işlem miktarı ve büyüklüğü, coin arzı ve Blockchain büyüklüğü gibi verilere de sahip olmak istiyor.

Bu tür veriler çok sayıda Blockchain araştırmacısı tarafından ücretsiz sağlansa da, SEC muhtemelen sadece veri yerine bunların analizini istiyor. Zaten SEC’in üstlenicilerden istediği şartlar da şöyle:

  • Veri ayrıştırmada yüksek seviyede titizlik
  • Normalizasyonun mali tablo denetim testinin gerekliliklerini sağlaması
  • Eğer eldeki veri karışıksa, işlemleri ve veri kaynaklarını tanımlama

Yine Genesis (ilk blok) bloktan itibaren tüm verilerin tek seferde sunulması ve daha sonra bazı başka kaynaklarla ve kendi seçtikleri API yöntemleriyle günlük olarak güncellenmesi de SEC’in şartlarından bazıları.

Ayrıca üstleniciden 3 ay içinde yeni Blockchain’ler eklemesini de isteyebilirler.

SEC’in amacı muhtemelen bir zincir içi gözetim sistemiyle ağda kimin ne yaptığını görmek veya tahmin etmek, ancak Bitcoin’in bu sisteme neden dahil olduğu henüz belli değil.

SEC, bu sistemi Blockchain’in benzersiz niteliklerini hesaba katacak şekilde politikalar benimseyerek kripto paralar konusunda daha yumuşak bir çerçeve oluşturmak için kuruyor da olabilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl