Yıllardır beklenen olacak mı: 5 Bitcoin spot ETF kararı geliyor

Kripto para yatırımcılarının ve şirketlerinin senelerdir inatla bekledikleri karar bu cuma çıkabilir. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) cuma günü çok kritik spot ETF kararlarına imza atacak.

SEC, haftanın son çalışma gününde kripto hatta finans dünyasını yerinden oynatacak kararlara imza atabilir. Kurum, cuma günü BlackRock, Bitwise, VanEck, WisdomTree ve Invesco’nun yaptığı spot Bitcoin ETF başvurularını değerlendirecek.

Uzmanlar SEC’nin 2 hafta önce ARK Invest ETF’ine verdiği gibi bir erteleme kararı bekliyor. ARK ınvest kararından önce de SEC, birçok başvuruyu yıllarca son güne kadar ertelemiş, daha sonra ise ret kararı vermişti.

Grayscale davası da etkili olabilir

Öte yandan Grayscale şirketinin de SEC ile devam eden “GBTC’lerin ETF’e çevrilmesi davası”nda da karar cuma günü çıkabilir. Geçen hafta salı ve cuma günü erteleme kararı veren mahkeme eğer bugün (salı) de aynı kararı alırsa, iş bu hafta yine cuma gününe kalıyor. Yani cuma günü kripto para piyasaları için çok büyük bir gün olacak. Aynı gün ABD Tarım Dışı İstihdam verileri de açıklanacak.

“Ether ETF’leri önce onaylanabilir”

Yatırım danışmanlığı şirketi VettaFi yöneticilerinden olan Roxanna Islam, Bloomberg’e verdiği değerlendirmede SEC’nin ARK Invest konusundaki erteleme kararının tekrarını beklediğini ifade etti ve “Önce Grayscale davasından bir sonuç görmeliyiz. Ayrıca spot Bitcoin ETF’lerinden önce, vadeli Ether ETF onaylarını da görebiliriz” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl