SEC’den Coinbase’e kripto cevabı: Zorunlu değiliz!

Coinbase borsası ile SEC arasındaki soğuk savaş devam ediyor. Coinbase'in birkaç hafta önce SEC'ye yönelik gönderdiği kripto paralar ve dijital varlıklarda daha açık kuralların resmen beyan edilmesi talebine kurumdan cevap geldi. SEC, dilekçede belirtilen taleplere karşı cevap verme zorunluluğunun bulunmadığını belirtti.

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase ile düzenleyici kurum Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki mücadele tüm hızıyla devam ederken, kurumdan Coinbase’in resmi dilekçesine haftalar sonra yanıt geldi.

Mahkeme belgelerinde yazılanlara göre, SEC, Coinbase’e verdiği cevapta borsanın dilekçesindeki talebe cevap vermek gibi bir zorunluluğunun olmadığını belirtti.

Kurum ayrıca Coinbase’in sınırlı bir zaman dilimi içinde kapsamlı reformlar ve kural koyma önerisinin kolay olmadığını ve bunun için süre gerektiğini ifade etti:

“Ne menkul kıymetler yasaları ne de İdari Usûl Yasası, SEC’ye Coinbase’in talep ettiği ‘dijital varlıklar’ ile ilgili geniş kapsamlı yeni regülasyonları yayımlama yükümlülüğü getirmemektedir. Dijital varlıklarla ilgili kurallar, çok daha geniş kapsamda ve uzun bir sürede ortaya konulabilecek bir konudur”

Coinbase yöneticisi: Aynı şekilde devam edecekler

Coinbase’in baş hukuk sorumlusu olan Paul Grewal da, Twitter’da konuyla ilgili düşüncelerini dile getirdi. SEC’in kripto para endüstrisine düzenleyici açıklık sağlamasının birkaç yıl alabileceğini belirten yönetici, kurumu yaptırımcı politikasından ötürü de eleştirdi:

“SEC kural koyarak değil yaptırım yoluyla regülasyon uygulamaya devam edecek. Bu açıklama net bir göstergedir. Ancak fazla endişelenmeye gerek yok. Bu yaptırımlar sonunda kuralların koyulmasını sağlayacaktır. Açıklama benim için bir hayal kırıklığı oldu. Detaylara baktığımızda SEC, bu tür geniş kurallar için zaman gerektiğini söylüyor. Ama Gensler sürekli olarak kuralların yeterli olduğunu belirtiyordu. Demek ki, SEC kendisini Gary Gensler’ın açıklamalarından uzak tutmuş”

Geçen sene başlamıştı

Aslında Coinbase, SEC’nin açık ve net kurallar bütünü yayımlaması gerektiğini belirten dilekçesini geçen sene temmuz ayında sunmuştu. Ancak bu dilekçeye cevap alamayan borsa, geçtiğimiz ay ise mahkemenin bu cevabı zorunlu tutmasını talep etmişti. İşte SEC, cevabında böyle bir açıklama zorunluluğunun olmadığını dile getirdi ve mahkemeden Coinbase’in talebini reddetmesini istedi.

Zorunluluk talebinin reddini isteyen SEC, açık ve net kurallar konusunu ise değerlendirmeye devam ettiğini belirtti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl