SEC kıskacındaki Coinbase’in piyasa payında büyük artış

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun kripto karşıtı adımlarındaki en büyük oyunculardan biri olan Coinbase'in, son dönemdeki yükselişi dikkat çekiyor. Şirketin piyasa payı, SEC'nin açtığı davaya rağmen 2023'ün ocak ayından bu yanaki zirve seviyesine ulaştı.

Kripto paralar konusunda veri sağlayıcısı bir şirket olan Kaiko’nun verdiği bilgiye göre Coinbase, ABD piyasalarındaki işlem hacminin yaklaşık %50’sini kontrol ediyor. Şirketin piyasa dominansı da özellikle haziran ayında artış gösterdi.

SEC’nin hem Coinbase hem de Binance’e açtığı davaların ardından Coinbase’in piyasa payındaki dominansı %64’ün de üzerine çıktı. Kaiko’nun paylaştığı grafikte Kraken ve Bitstamp borsalarının da haziran ayında piyasa paylarını artırdığı görülüyor.

ETF başvurularının etkisi olabilir

Hatırlanacağı üzere, BlackRock, Fidelity ve ARK’ın da içinde bulunduğu birçok şirket spot Bitcoin ETF başvurularında geçen hafta güncellemeye gitmiş ve Coinbase borsasını gözetim anlaşması yapılan firma olarak duyurmuşlardı. Bu durum, Coinbase hisselerinde de pazartesi günü %10’luk bir yükseliş getirmişti.

Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi olan BlackRock ayrıca, Coinbase’in saklama hizmetleri departmanı olan Coinbase Custody’yi, fondaki BTC’leri tutacak şirket olarak göstermişti.

Öte yandan Coinbase’deki yükselişin tam tersi bir durum ise Binance.US’te yaşandı. Nisan ayında piyasa dominansı yüzde 20 ile zirve yapan Binance.US’te bu rakam haziranda %1’in de altına düştü.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl