SEC davasıyla birlikte Coinbase stake’inden 65 milyon dolarlık Ether çekildi

SEC'nin menkul kıymet yasalarının ihlal edildiği gerekçesiyle dava açtığı Coinbase'in "staking" hizmetindeki Ether'ler için yapılan çekim talepleri her geçen gün artıyor. İki günde çekilen Ether değeri de 65 milyon doları aştı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Coinbase borsasına açtığı davayla birlikte platformun “staking” hizmetlerinden yararlanan kullanıcılar da çekim talep etmeye başladı.

Ethereum’un SEC tarafından herhangi bir şekilde yatırım sözleşmesi olarak kabul edilmemesine rağmen, SEC daha önce birçok kez “staking” faaliyetlerinin kendisinin menkul kıymet alanına dahil olduğunu belirtmişti.

İşte SEC davasıyla birlikte korkuları artan yatırımcılar da, borsadaki cbEther’leri için çekim talebinde bulunmaya başladılar.

Tek günün rekoru kırıldı

Dune Analytics’ten alınan verilere göre 6 Haziran günkü davanın ardından Coinbase’in “stake” hizmetinden 35 bin 810 adet cbETH çekimi yapıldı. Çekimlerin toplam değeri de yaklaşık 65.7 milyon dolar oldu. Bununla birlikte davanın açıldığı salı günü de 27 bin 280 adet cbETH çekimi yapıldı. Bu rakam da Coinbase borsası için tek günün rekoru oldu.

Bilindiği gibi Coinbase, Lido Finance’ten sonra en büyük ikinci Ethereum staking’i yapan şirket konumunda yer alıyor. Staking hizmetlerinden elde edilen gelir, borsanın tüm gelirinin yüzde 3’üne tekabül ediyor. Borsa burada kullanıcılarından, oldukça yüksek sayılabilecek %25’lik hizmet ücreti alıyor. Aynı rakam Lido Finance’te ise sadece yüzde 10 seviyesinde…

Armstrong mesajı vermişti: Kapatmayacağız

Dün katıldığı bir konferansta konuşan CEO Brian Armstrong ise “Staking hizmetlerimizi sonlandırmayacağız” demişti.

Şu anda stake ‘te tutulan Ether’lerdeki çekim taleplerinin yüzde 70’ini Coinbase oluşturuyor.

Hatırlanacağı üzere kısa süre önce de, Kraken borsası SEC ile anlaşma yoluna gitmiş ve “staking” hizmetlerini sonlandırmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl