SEC ile Coinbase’in yasal savaşı derinleşiyor: Coinbase yöneticisi uyardı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile kripto borsası Coinbase arasındaki anlaşmazlık giderek derinleşiyor. SEC, temyiz mahkemesini Coinbase'in kripto düzenlemelerine daha fazla açıklık getirilmesini isteyen dilekçesini reddetmeye çağırdı.

SEC ile kripto para borsası arasındaki dinamikler geçtiğimiz yıl önemli ölçüde bozulduktan ve kurumun kripto düzenlemesini yaptırım yaklaşımıyla çarpıcı bir şekilde artırmasının bir sonucu olarak değiştikten sonra işler daha da kötüye gitti. İkili şimdi dijital varlık sektörü için operasyonel uyumluluğu neyin oluşturduğuna ilişkin düzenleyici netlik sağlama konusunda yasal bir savaşa girmiş durumdalar.

SEC’den Coinbase’in dilekçesinin reddedilmesi talebi

SEC, bir temyiz mahkemesinden Coinbase’in kripto para endüstrisi için kural koymaya ilişkin dilekçesini reddetmesini talep etti.

ABD’li piyasa düzenleyicisi SEC bu hafta Coinbase’in kural dilekçesine yanıt verme talebini reddetmek için bir mahkeme emri çıkarırken, öngörülebilir gelecekte kural koymanın yerine yaptırım eylemlerini kullanmaya devam edeceğini de kabul etti.

ABD merkezli kripto borsası Coinbase 24 Nisan’da SEC’nin kural koyma dilekçesine yanıt vermesi için dava açmıştı.

Coinbase federal mahkeme başvurusunda, “4 bin 500’den fazla çalışanı olan SEC’nin bu basit görevi tamamlamasının dokuz ay sürmesi ve devam etmesi mantıksız” demişti.

“Coinbase’in talebini destekleyen bir emsal yok”

Buna karşılık SEC’nin avukatları, mahkemeden Coinbase’in dilekçesini reddetmesini talep ederek, “Coinbase’in komisyon tarafından daha hızlı veya farklı düzenleyici eylem tercihi, ona bu mahkemeden olağanüstü yardım alma hakkı vermez” dedi. Avukatlar Coinbase’in, Komisyon’un şirketin dilekçesini “gizlice” reddetmeye karar verdiği ancak yargı denetiminden kaçınmak için bunu kabul etmediği iddiasının temelsiz olduğunu söyledi.

Avukatlar ayrıca, düzenleyici kurumların genellikle “düzenleyici gerekliliklerde daha fazla değişiklik yapmayı düşünürken” mevcut kuralları uyguladıklarını açıkladılar. SEC Başkanı Gary Gensler, çoğu dijital varlığın mevcut kuralların yeterince açık olduğu menkul kıymetler olduğunu, ancak kripto firmalarının bunlara uymayı reddettiğini sık sık savunmuştu.

Kurum, “Hiçbir tüzük veya yönetmelik komisyonun belirli bir zaman çizelgesinde böyle bir eylemde bulunmasını gerektirmez. Coinbase’in talebini destekleyen herhangi bir emsal de bulunmamaktadır.” yanıtını verdi.

“SEC zaman içinde fikrini değiştirebilir”

Bu arada, SEC’nin hamlesine yanıt olarak Coinbase’in baş hukuk sorumlusu Paul Grewal, Twitter hesabından bazı açıklamalarda bulundu.

Grewal’a göre, SEC’den gelen yanıt, Coinbase’in kripto para endüstrisinin kurumun yetki alanıyla ilgili netlikten yoksun olduğu ve düzenleyici kurumun zaman içinde duruşunu değiştirme eğilimi gösterebileceği yönündeki ısrarlı endişesini doğrulamaya hizmet ediyor. Coinbase önümüzdeki hafta içinde resmi bir yanıt vermeyi planlıyor.

Coinbase Wells bildirimi sonrası ümitlenmişti

ABD’deki en büyük kripto borsası olan Coinbase, başlangıçta SEC’i, borsanın Mart 2023’te aldığı bir Wells Bildirimine yanıt olarak Temmuz 2022’de verdiği dilekçeye cevap vermeye zorlamak umuduyla davasını açmıştı.

Wells Bildirimleri genel olarak SEC’in resmi düzenleyici yaptırım eyleminden önce geliyor.

Coinbase o dönemde yaptığı bir açıklamada, “Personel ile yapılan görüşmelere dayanarak, şirket bu potansiyel yaptırım eylemlerinin şirketin spot piyasası, stake hizmeti Coinbase Earn, Coinbase Prime ve Coinbase Wallet ile ilgili olacağına inanmaktadır” demişti.

“Yatırım sözleşmeleri varsa uyum sağlamaları gerekir”

Atlanta Federal Rezerv Bankası’nın Finansal Piyasalar Konferansı’nda geçtiğimiz pazartesi kurumunun Coinbase ile olan anlaşmazlığı hakkında yorum yapması istenen Gensler, “Doğrudan söylemek gerekirse, bu büyük ölçüde uyumsuz faaliyet gösteren bir alan” olduğunu yineledi.

Gensler, “Kurumumuz kurallar koymuştur… yeni bir teknolojiyi Kongre’nin koyduğu kurallarla tutarsız hale getiren hiçbir şey yoktur… platformlarında yatırım sözleşmeleri varsa uyum sağlamaları gerekir” dedi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl