500 bin kat getiri vadeden kripto şirketine SEC’den dolandırıcılık davası

2022 yılında kripto paraların çok büyük bir bölümünün menkul kıymet olduğunu defalarca tekrarlayan Gary Gensler'ın başkanlık ettiği SEC, 2023'e de hızlı başladı. Regülatör kurum, yatırım dolandırıcılığı olduğunu belirttiği CoinDeal ile bağlantılı iki şirket ve 6 kişiye dava açtı.

ABD regülatörleri 2023 yılına hızlı başladılar. Dün New York regülatörünün Coinbase borsasına kestiği 50 milyon dolarlık cezanın ardından şimdi de, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 45 milyon dolar toplayan CoinDeal adlı şirket ile bağlantılı olan kişi ve firmalara dolandırıcılık davası açtı.

500 bin kat getiri vadettiler!

Açıklama SEC’nin Şikago bölge müdürü Daniel Gregus’tan gelirken, yönetici, “Bu kişiler, müşterilerine blok zinciri teknolojisine giriş ve bu girişte yapılacak yatırımların 500 bin kattan fazla getiri sağlayacağını söylediler ve vaatlerde bulundular” dedi.

45 milyon dolar toplandı

SEC; Neil Chandran, Garry Davidson, Michael Glaspie, Amy Mossel ve Linda Knott isimli kişileri dolandırıcılıkla suçlayıp mahkemeye verirken, şirketin yatırımcılardan 45 milyon dolar topladığı bilgisi verildi. Kurum ayrıca, şirketin tüm dünyadan binlerce kişiye kayıtsız menkul kıymet satışı yaptığını da belirtti. SEC ayrıca AEO Publishing ve BannersGo şirketlerine de CoinDeal ile olan bağlantılarından ötürü dava açtı.

Bu arada yukarıdaki isimlerden Neil Chandran’ın da bir başka dolandırıcılık davasından suçlu bulunduğu ve şu anda hapishanede olduğu belirtildi.

Lüks hayata harcadılar

Yöneticilerin, yatırımcılardan topladıkları paraları lüks hayat unsurlarına harcadıkları belirtilirken, SEC de 45 milyon dolarlık meblağın bir bölümünü geri kazanmaya çalışıyor. 2019-2022 yılları arasında faaliyet gösteren şirketin, kendisini blok zinciri teknoloji şirketi olarak tanıttığı ancak yatırımcılarına da hiçbir geri ödeme yapmadığı kaydedildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl