SEC, DeFi piyasasını kontrol için 625 bin dolarlık kontrat imzaladı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC) merkeziyetsiz finans piyasasını kontrol etmek için çok önemli bir adım geldi. Kurum DeFi pazarını regüle etme amacıyla AnChain.AI blok zincir firmasıyla anlaşma sağladı. Hatta taraflar arasındaki sözleşmenin Mayıs ayında yürürlüğe girdiği belirtiliyor.

SEC başkanı Gary Gensler’in DeFi piyasasıyla ilgili geçen hafta “DeFi regülasyonların dışında tutulamaz” açıklamasının ardından kurumda bu piyasayı kontrol etme amacıyla çok ciddi bir adım atıldı. AnChain.AI’dan yapılan açıklamaya göre, taraflar yıllığı 125 bin dolardan olmak üzere 5 yıllık bir sözleşmeye imza attılar.

Hatırlanacağı üzere SEC başkanı Gary Gensler, geçen hafta verdiği bir röportaj sırasında merkeziyetsiz finans sektörünün, SEC’den onay almış bankalar gibi hareket eden bir yapısının olduğunu söylemiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

“Hala, sadece açık kaynaklı yazılım yazmakla kalmayan, aynı zamanda genellikle yönetişim ve ücret ile çalışan çekirdek bir grup insan var. Bunun ortasında ise sponsorlar ile destekleyicilerin olduğu bir teşvik sistemi mevcut”

“Akıllı kontratları izleyebiliyorlar”

AnChain CEO’su Victor Fang ise konuyla ilgili şunları söyledi:

“SEC, akıllı kontrat temelli dijital varlık dünyasında neler olup bittiğiyle ciddi şekilde ilgileniyor. Biz de onlara teknolojimizle, akıllı kontratları analiz etme ve izleme imkanı vereceğiz”

Sözleşme Mayıs ayında başladı bile…

AnChain, borsalar ve Defi protokolleri arasında yapılan yasadışı kripto para işlemlerini takip eden tanınmış bir blok zincir analitik firması… Öte yandan sözleşmenin ise Mayıs ayında başladığı belirtildi.

DeFi endüstrisi “imkansız” olarak görüyor

SEC başkanı Gensler’in açıklamalarının yanında altyapı paketindeki kripto paralardan vergi alınmasını sağlayacak maddelerde de, merkeziyetsiz finansın hisse kanıtı token yatırımcılarının kimlik bilgilerinin alınması durumu, sektör tarafından adeta imkansız olarak görülüyor. DeFi sektöründe bilindiği üzere protokoller kimseden kimlik bilgisi talep etmiyor.

Haberin yazıldığı dakikalarda DeFi protokollerinin toplamında 152 milyar dolarlık kilitli varlık bulunuyor. Bu rakam geçen sene aynı tarihte 5 milyar doların biraz üzerindeydi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl