SEC eski başkanından blok zinciri yorumu: Hayatımızda hep olacak

ABD'de Donald Trump devrinin sona ermesiyle Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanlığını bırakan, hatta Ağustos ayında dijital varlık altyapı sağlayıcısı Fireblocks'un danışma kuruluna katılan Jay Clayton, blok zincir ve kripto para teknolojisinin hayatımızda bundan sonra hep olacağını belirtti. Clayton ayrıca, menkul kıymet tartışmalarıyla ilgili olarak da, hangi kripto paranın ne görevi olduğuna bakılması gerektiğini de söyledi.

Ripple’a kayıtsız menkul kıymet davası açtıktan bir gün sonra SEC başkanlık görevinden ayrılan Jay Clayton, kripto para ve blok zinciri teknolojisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sözlerine Evergrande krizini değerlendirerek başlayan Jay Clayton, bu krizin Çinli olmayan yatırımcılar için ne etkisi olacağına dikkatlice bakılması gerektiğini ancak bunun tam anlamıyla Lehman Brothers krizine benzemediğini söyledi.

Jay Clayton’ın CNBC’deki açıklamaları şu şekilde:

“Kripto paralara tam bir tanımlama bulamayabilirsiniz”

Birkaç ay önce bu konularla ilgili olarak Wall Street’te de yazmıştım. Kripto paralara, regülasyon çerçevesinden bir tanım getirebilmek için her ürünün ne görevi olduğuna bakmanız gerekir. Tabii burada Bitcoin gibi varlıklar için de tam bir tanımlama bulamayabilirsiniz. Ancak, eğer yatırım ortaklığı gibi görüyorsanız o zaman, o kurallar çerçevesinde regüle etmelisiniz. Burada tek bir cevap vermek kolay değil.

“Bu teknoloji hayatımızda kalacak”

Bitcoin’in bu dakikadan sonra durdurulabilir olup olmadığının da sorulduğu Jay Clayton en büyük kripto para için detaylı bir yorum yapmaktan kaçındı ve daha geniş açıdan bir yorum yapmanın daha doğru olacağını söyledi:

“Ben spesifik olarak varlıklardan biraz geriye çekilip geniş resme bakmamız gerektiğini düşünüyorum. İşe teknoloji açısından bakarsak daha iyi olur. Benim şahsi fikrim, bu teknoloji hayatımızda kalacak. Şu anki piyasalara da girecek. Önümüzdeki yıllarda oluşacak yeni piyasalarda da yer alacak. Kripto paralardan çok blok zincir ve dağıtık defter teknolojisi terimlerini kullanmamız daha iyi olur. Bu teknoloji yatırımlar için de çok ciddi fırsatlar yaratacak. Ancak hangi kripto para vâr olmaya devam eder, hangisi yok olur, hangisine ne sıfat konmalıdır, bunlar daha çok mikro yorum yapılması gereken konular…”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl