SEC, Ether spot ETF’lerinde ret kararı mı verecek: Detay ortaya çıktı

Bitcoin spot ETF'lerini 10 Ocak günü resmen onaylayan SEC'nin, aynı kararı Ether spot ETF'leri için verip vermeyeceği merakla beklenirken, BlackRock'ın başvurusuna SEC tarafından verilen cevaptaki bir detay ise kurumun kararının olumsuz olabileceğini gösteriyor.

Yatırım yönetim şirketi Van Buren Capital ortaklarından olan Scott Johnsson, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), BlackRock şirketine mart ayında verdiği Ether spot ETF cevabındaki önemli bir detayı ortaya çıkardı. Johnsson’a göre, bu detay SEC’nin Ether spot ETF’lerine vereceği ret cevabının bir göstergesi konumunda…

“Bitcoin spot ETF’lerinde sorulmamıştı”

Johnsson, X’te konuyla ilgili attığı bir tweet’te, SEC’nin ret kararı verme ihtimalinin birçok analist tarafından beklendiğini ancak bu detayın da önemli olduğunu belirtti:

“SEC’nin olumsuz bir karar verme ihtimali birçokları tarafından biliniyor. Bunun farkındayım ancak bu SEC’nin resmi bir cevabı… Ether’in emtia olup olmadığını soruyorlar, sorguluyorlar. Başvurunun doğru yapılıp yapılmadığı sorusu var. Onların kısa süre sonra verecekleri ETF kararı için bu önemli. Şunu unutmayın ki, benzer bir soru, Bitoin spot/vadeli ETF başvurularında sorulmamıştı”

SEC ne sordu?

Johnsson’ın X hesabından paylaştığı dosyada SEC, Ether’in bir emtia olup olmadığını sorguluyor. Kurum, BlackRock’a verdiği cevapta, “Fon tarafından tutulan varlığın doğası göz önüne alındığında, borsa başvurusunu, Nasdaq’ın 5711 sayılı Emtia tabanlı Fon Hisseleri kuralına uygun şekilde yapmış mıdır?” denildi.

Eric Balchunas: Yok denecek kadar az

Bloomberg’ün ETF analistleri de konuyla ilgili yorum yaptılar. Eric Balchunas, “SEC burada, başvuru yapan şirketlerin, tekliflerini emtia kapsamında yapıp yapmadıklarını sorguluyor. Daha önce de dediğim gibi bir onay ihtimalini yok denecek kadar az görüyorum” dedi.

“Ret gelse de, ‘menkul kıymet’ demezler”

Bir başka Bloomberg ETF analisti olan James Seyyfart da, “SEC’nin, Ether’in bir menkul kıymet olduğunu belirterek, bu başvurulara ret kararı verme olasılığı gittikçe artıyor. Bunu tabii ki bilemeyiz. Ama bu sebebi öne sürmeyi, en azından düşünüyorlar. Kişisel fikrim, ret kararı verilecek olsa da, menkul kıymet iddiasında bulunmayacaklardır. Bunu birkaç hafta içerisinde zaten göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Gary Gensler yorum yap(a)mıyor!

SEC başkanı olan Gary Gensler’ın ise uzun süredir bu konuyla ilgili açık konuşmaması dikkat çekiyor. Gensler, son olarak Ether ETF’leriyle ilgili “Bu talepler şu anda masada… 5 kişilik komisyon karar verecek” demişti.

SEC başkanı, Kongre’ye bağlı olan Finansal Hizmetler Komitesi başkanı olan Cumhuriyetçi milletvekili Patrick McHenry tarafından da bu net olmayan tavrı nedeniyle sert şekilde eleştiriliyordu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl