İki firma staking’den ötürü Ether spot ETF başvurusundan vazgeçti

SEC, Ether spot ETF'leri konusunda büyük bir U dönüşü yaparken, iki firmanın ise staking özelliğine kurumun negatif bakması sebebiyle bu fon için başvuru yapmayacağı belirtildi.

ethereum-eth

ABD’de seçimlerin yaklaşması ve başkan adaylarından Donald Trump’ın kripto dostu bir politika izlemesi Biden hükumetini de harekete geçirdi. Kripto paralar konusundaki “düşmanca” tavır bir kenara bırakılınca SEC de, Ether spot ETF’leri için kapıları açtı. Ancak Ether spot ETF’leri konusunda özellikle staking faaliyetleri ciddi şekilde tartışılmaya devam ediliyor.

“Staking olmazsa bir anlamı yok”

ABD medyasından Fox Business muhabiri olan Eleanor Terrett’in haberine göre ETF ihraççısı iki firma, CoinShares ve Valkyrie, Ether spot ETF başvurusu yapmayacak. Terrett, bunun sebebinin ise SEC’nin fon içerisindeki staking özelliğine sıcak bakmaması olduğunu belirtti. İki şirketin de Ether spot ETF’lerinin, staking özelliği olmadan bir anlamlarının kalmayacağını düşündükleri iddia ediliyor.

Bilindiği gibi SEC, Ether’in bir menkul kıymet olup olmadığı konusunda net bir yorum yapmasa da, staking faaliyetlerine ciddi şekilde karşı çıkıyor. Kurumun şu anda Coinbase borsasıyla staking odaklı davası hala devam ediyor. SEC, geçtiğimiz sene Coinbase’e birçok altcoin işlem hizmeti ve staking faaliyetleri nedeniyle dava açmıştı. Kurum, bu tarz hizmetlerin kayıt dışı menkul kıymet satışı kategorisine girdiğini düşünüyor.

Yine geçen sene Kraken borsası da, SEC ile anlaşmaya giderek staking faaliyetlerini sona erdirmişti.

SEC’ye Ether spot ETF başvurusu yapan şirketler, son dönemde ürünlerinin içerisinden staking özelliğini de kaldırmaya başlamışlardı. Son olarak dün de Fidelity fon özelliklerinden staking’i çıkarmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl