SEC başkanı Gary Gensler kripto, XRP ve Ethereum sorusuna cevap veremedi

Haftalardır kripto para yatırımcılarının merakla beklediği toplantıda SEC başkanı Gary Gensler, zor anlar yaşadı. Finansal Hizmetler Komitesi'nin Cumhuriyetçi parti üyeleri Gensler'ı adeta top atışına tutarken, toplantıdaki Ethereum tartışmasında gerilim ve sesler yükseldi.

ABD menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde Kongre üyelerinin sorularını yanıtladı.

Toplantı gerginlikle başladı

Uzmancoin’in de simultane tercüme ile canlı olarak takipçilerine aktardığı toplantıya Gensler, sabah saatlerinde açıklanan konuşmasını yaparak başlarken, komitenin Cumhuriyetçi Parti üyesi başkanı olan Patrick McHenry, ilk soruyu soran isimdi. Demokrat Parti döneminde SEC başkanlığına geçen Gensler, Cumhuriyetçi üyelerin yoğun presiyle karşı karşıya kalırken, McHenry ise son dönemin çok tartışılan sorusuyla başladı ve Ethereum’un bir “yatırım sözleşmesi mi yoksa emtia mı” olduğunu sordu.

“Sayın Gensler lütfen cevap verin. Bu basit bir soru…”

SEC başkanı, binlerce altcoin olduğunu ve bunların hepsi hakkında yorum yapamayacağını belirtirken, McHenry ise “Ancak Bitcoin hakkında konuşuyorsunuz. Ben de size en büyük ikinci blok zinciri olan Ethereum’u soruyorum. Evet, Ethereum bir yatırım sözleşmesi midir, değil midir? Bir emtia mıdır?” dedi.

Gensler, yatırım sözleşmesinin resmi tanımını yapmaya çalışırken, McHenry ise SEC başkanının sözünü kesti ve “Sayın başkan lütfen cevap verin. Size basit bir soruyorum. Haydi ama…” dedi. Birkaç kez aynı şekilde tekrarlayan tartışma, sürenin dolması üzerine sona erdi.

Demokrat Parti üyeleri sahip çıktı

Cumhuriyetçi üyelerin sert soruları karşısında soğuk terler döken Gensler, Demokrat Parti üyelerinden ise destek gördü. Komite başkan yardımcısı Waters, kripto paralarda yaşanan olayların önüne geçmek istemesinden ötürü Gensler’a destek olduğunu açıkladı.

Kripto para karşıtı olan Brad Sherman da yine Gensler’a destek olan isimlerdendi. Sherman, “Sizi, kripto dolandırıcılığına ve sosyal düzeni bozacak olan bu oluşumlara karşı duruşunuzdan ötürü tebrik ediyorum. Hizmetlerinizden memnunum. Bunlar benim kişisel düşüncelerim” dedi.

Elleri titredi!

Birçok soruda Gensler’ın sözleri kesilirken, SEC başkanının cevap verirken ellerinin titremesi de gözlerden kaçmadı. Gensler ayrıca, regülasyonlarda eksik veya açık olmayan bir durum bulunmadığını, kripto para sektörünün regüle olmamak için yaratılan ve bu şekilde ilerlemek isteyen bir alan olduğunu söyledi.

XRP sorusunu da yanıtlayamadı

Gensler’a toplantı sonunda Kongre üyeleri tarafından XRP’nin de bir yatırım sözleşmesi olup olmadığı soruldu. Kongre üyesi Davidson, “Siz regüle olmayan denizaşırı bir borsa olan FTX yerine, regüle ve ABD merkezli olan Coinbase’i ve Paxos’u hedef aldınız. Sizce XRP yatırım sözleşmesi mi? Evet, ve siz yatırım sözleşmesi olduğunu iddia ediyorsunuz. Sorulara bile cevap veremiyorsunuz” dedi.

Gensler, bu soruyu da “Davamız devam ediyor” diyerek kaçamak şekilde yanıtladı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl