SEC Başkanı Gensler’dan lobi çalışması: “İngiltere duyuruya hazırlanıyor”

SEC'nin kripto para borsalarına karşı adımları hız kesmeden devam ederken SEC Başkanı Gary Gensler hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı.

Fox Business’dan gazeteci Eleanor Terrett, ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) Başkanı Gary Gensler’ın İngiltere ve Kanada’da lobi yaptığını yazdı. Terrett, yurt dışındaki sektör kaynaklarına dayandırdığı haberinde, kripto endüstrisine karşı ABD’deki gibi sıkı önlem alınması için İngiltere ve Kanadalı meslektaşlarına lobi yaptığını aktardı.

Gazeteciye göre, Birleşik Krallık’ta finansal hizmet firmalarını ve piyasalarını düzenleyen FCA, önümüzdeki haftalarda kısıtlamaların sıkılaştırılmasıyla ilgili bir duyuru hazırlarken, Kanada ise sektöre karşı kapsamlı baskıları halihazırda duyurdu.

Gensler’a tepki: Bizi rahat bırak

Gelişme kripto topluluğunda öfkeyle karşılandı. Bazı kullanıcılar, Gensler’ın kripto endüstrisine karşı savaş ilan ettiğini söylerken, Birleşik Krallık’ta yaşayanlar, “Basiretsiz davranarak kendi ülkesini yok etmek istiyorsa, bu ona kalmış ama bizi rahat bırakın” şeklinde tepki gösterdi.

İngiltere kriptoları ayrı vergilendirecek

Gensler’ın lobi yaptığının iddia edildiği ülkelerden biri olan İngiltere kripto para merkezi olma konusunda istekli ve bu yolda da adımlar atmaya devam ediyor. Kripto sektörünün düzenlenmesine ilişkin birtakım planlar açıklayan ülkede en son geçen hafta kripto varlıkların vergi formlarında ayrı bir beyannamede sunulmaya başlanacağı bildirilmişti.

Kanada kripto para yasalarını sıkılaştırıyor

Kanada’da piyasa düzenleyicisi olan Kanada Menkul Kıymetler İdarecileri (CSA), ülkede faaliyet gösteren kripto para borsaları için sıkılaştırma kurallarını sürdürüyor.

CSA, şubat ayında yasallaşan kripto para düzenlemesinin hemen ardından aynı ay içinde bir yönerge yayınlamıştı. Kurum, borsa ve diğer kripto hizmeti veren şirketleri “gelişmiş yatırımcı koruması” sağlaması konusunda da uyararak taahhüt için ön kayıtlarını 30 gün içinde yapmaları gerektiğini bildirmişti. Ön kayıt sürecine katılan borsaların, Kanada’da yaşayan müşterilerinin varlıklarını diğerlerinden ayırarak teminat sağlayacağı kaydedilmişti.

SEC, yatırımcıları uyardı

Bu arada SEC, dün kripto varlık sunan firmaların ABD yasalarına uymayabileceğine dair bir yatırımcı uyarısı yayımladı. Paylaşılan maddelerde, “Federal menkul kıymetler yasaları uyarınca, bir şirket, teklif SEC’e kayıtlı olmadığı veya kayıt için bir muafiyet mevcut olmadığı sürece menkul kıymet teklif edemez veya satamaz.” dendi.

SEC, yatırımcı uyarısında, yatırımcıları bazı kripto borsaları tarafından sunulan ve kullanıcıların bir borsanın müşterilerin varlıklarını desteklemek için yeterli varlığa sahip olduğunu teyit etmesini sağlayan “rezerv kanıtı” hizmetleri konusunda da uyardı.

Duyuruda bu konuya ilişkin, “Rezerv kanıtı bir mali tablo denetimi kadar titiz veya kapsamlı değildir ve herhangi bir düzeyde güvence sağlamayabilir.” ifadeleri kullanıldı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl