ABD’li iki vekilden Gensler’a mektup: Zorlayıcı tedbirlere başvurabiliriz

ABD Temsilciler Meclisi Üyeleri Patrick McHenry ile Bill Huizenga, SEC Başkanı Gensler'a iflas eden kripto para borsası FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried’e yönelik suçlamalar hakkında bilgi vermesi için çağrıda bulundu. Talep edilen bilgilerin sunulmaması durumunda, Komite'nin gerekirse zorunlu süreci kullanmayı değerlendirebileceği vurgulandı.

ABD Temsilciler Meclisi Üyeleri Patrick McHenry ile Bill Huizenga, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’a hitaben bir mektup yazdı. Mektupta, FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fired’e yönelik suçlamalar hakkında bilgi vermediği iddia edilen SEC Başkanı göreve çağırıldı.

ABD’li vekiller, SEC’nin daha önce gönderilen bir belge talebine yeterli yanıt vermediğini ve belirli bir dosyanın hâlâ eksik olduğunu öne sürdüler. Ayrıca, SEC’nin Komite personelini belge talebi konusunda engellediği ve SEC Genel Danışmanlık Ofisi’nden herhangi biriyle görüşmesine izin vermediği ifade edildi.

SEC’nin son tarihi görmezden geldiği söylendi

Temsilciler mektuplarında, “10 Şubat 2023 tarihinde SEC tarafından Sam Bankman-Fried aleyhine açılan davalarla ilgili belgeleri talep eden bir mektup gönderdik. SEC son tarihi görmezden geldi. Başkan Huizenga SEC Baş Hukuk Müşaviri ile görüşmek için resmi bir talepte bulunana kadar Komite personelinin Baş Hukuk Müşavirliği’nden herhangi biriyle talep hakkında konuşmasını zorlaştırdı. O tarihten bu yana personel düzeyinde yapılan görüşmelerde talep edilen belgelerin hiçbirine ulaşılamadı.” ifadeleri kullanıldı.

Komite personelinin, talep edilen bilgilerin çerçevesini daraltmak için SEC personeli tarafından yapılan bir öneriye uyduğu, ancak bu net bir şekilde tanımlanan talebe rağmen hâlâ istenen belgelerin “uzun ve zaman alıcı bir süreç” olacağından dolayı sağlanmadığı kaydedildi.

“Gerekirse zorlayıcı tedbirler kullanılabilir”

Son olarak, personel tavsiye notunun derhal ve daraltılmış şeklinde elde edilen diğer tüm bilgilerle birlikte 17 Nisan saat 17.00’ye kadar sunulmasını bekledikleri bildirildi.

Temsilciler, talep edilen bilgilerin sunulmaması halinde, Komite’nin bu bilgileri elde etmek için gerekirse zorlayıcı tedbirlere başvurmayı düşünebileceğini kaydetti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl