SEC’den lider ICO sitesine ağır para cezası

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) lider ICO sitesi ICO Rating'e yaklaşık 270,000 dolar ceza kesti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) tarafından dün yayınlanan basın bültenine göre, Rus kripto para derecelendirme sitesi ICO Rating, yasa dışı token tanıtımı yaptığı suçlaması üzerine ağır bir para cezası ödemeyi kabul etti.

SEC, ICO Rating’i Aralık 2017 ve Temmuz 2018 arasında ihraççılar tarafından menkul kıymet niteliği taşıyan dijital varlıkların reklamını yapması karşılığında aldığı ödemeleri şeffaf bir şekilde açıklamamakla itham etti. Suçlamaları ne kabul ne de reddeden ICO Rating, tazminat olarak 268,998 ABD Doları ödemeyi ve incelemeler için ödeme almaktan vazgeçmeyi kabul etti.

SEC’e göre, aylık 110,000 ziyaret alan ICO Rating, hem sosyal medya hesaplarında hem de internet sitesinde komisyonun menkul kıymet olarak saydığı token’ların ücretli incelemelerine yer verdi. Konuyla alakalı bildiride SEC’in bağımsız analitik araştırma üzerine odaklanmasından söz edilmesine karşın site üzerinde ICO projelerine ilişkin yapılan incelemelerin ücret karşılığında gerçekleştirildiğine dair bir bilgi yer almadığı vurgulandı.

ICO Rating’te olduğu gibi benzer suçlamalarla geçtiğimiz yıl boksör Floyd Mayweather ve rapçi DJ Khaled de karşılaşmıştı. Her iki isim de Centra’nın tanıtımını yapmış ve ardından cezayı ödemeyi kabul etmişlerdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl