Bir başka ICO’ya daha SEC darbesi

SEC, sağlık hizmetleriyle ilişkili bir Blockchain ekosistemi oluşturma vadiyle yatırıcımlardan milyonlarca dolar toplayan bir ICO'nun daha yasaları ihlal ettiğini belirledi. ICO'yu düzenleyen şirket, paraları iade etmek zorunda kaldı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’ndan (SEC) yapılan açıklamaya göre komisyon, bir Blockchain sağlık şirketinin ICO aracılığıyla Eylül 2017 ve Nisan 2018 arasında kayıt dışı menkul kıymet satarak 6.3 milyon dolar elde ettiğini öne sürüyor.

SEC, New England merkezli SimplyVital Health Inc.’nin odak noktası sağlık hizmetleri olacak olan bir Blockchain ekosistemi oluşturma hedefiyle 2017 yılında Health Cash (HLTH) token satışı gerçekleştirdiğini açıkladı. Komisyon, söz konusu token’ının ön satışıyla şirketin 6 milyon doların üzerinde para topladığını iddia ediyor.

Öte yandan SimplyVital, SEC’in suçlamalarını ne kabul ne de inkâr ederken faaliyet durdurma emrine uydu ve yatırımcılara ön satış sırasında elde edilen fonların tamamını geri ödedi. Şirket böylece başka bir ceza almadı.

SEC’in ICO’lara karşı aldığı bu aksiyon ne ilk ne de son olacak gibi görünüyor. Komisyon başkanı Jay Clayton, SEC’in ABD’de faaliyet gösteren hemen hemen her ICO’nun federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğine inandığını belirtmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl