SEC üyesi, kripto paralara ayrıcalık fikrine karşı çıktı

SEC komisyon üyesi Caroline Crenshaw, daha önce birçok kez ortaya atılan kripto paraların ayrıcalıklı olması ve korunması yönündeki fikre karşı çıktığını belirtti. SEC'nin yıllık konferansında dün konuşan Crenshaw, kripto para projelerine korunma sağlanmasının yarardan çok zarar getireceğini ve piyasa katılımcılarının regülasyonları talep etmesi gerektiğini söyledi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Dijital Varlık Menkul Kıymetleri başlıklı konferansında konuşan komisyon üyesi Caroline Crenshaw, token ihracında bir yasal ayrıcalık olması fikrine karşı olduğunu belirtti. Bir başka SEC komisyon üyesi Hester Peirce, Nisan ayında kripto paralar için bir ayrıcalık yaratılması konusunda teklif vermişti.

“Güvenli limandan çok bir köprü oluşturmak daha iyi”

Token’larla ilgili 2017 ve 2018 ICO döneminde bir yasal ayrıcalık durumunun olması durumunda sonuçların çok daha kötü olabileceğini belirten Crenshaw şunları söyledi:

“Bir yasal ayrıcalıktan, güvenli limandan çok, bir köprü oluşturulabilir. Bu köprü kripto para endüstrisinin oyuncularını SEC’nin kapısına getiren bir yol olabilir. Eğer 2017/2018 ICO çılgınlığında bu ayrıcalıklar olsaydı, sonuçları bugünkünden çok daha ağır olurdu. ICO’lar ve diğer dijital varlık teklifleri yatırımcılardan milyarlarca dolar topladılar ancak hiçbir sözlerinde durmadı ve mağduriyetler yaşandı”

SEC kuralları geçersiz mi olacak?

Token ihraçları için yasal bir koruma çerçevesi teklifi ilk olarak SEC’nin bir başka komisyon üyesi Hester Peirce döneminde ortaya atılmıştı. Hatta teklif, Temsilciler Meclisi üyesi Patrick McHenry’nin sunduğu bir kanun teklifinde de yer aldı. Eğer bu durum kanunlaşırsa, SEC’nin kripto paralar ve token’lar konusundaki kural koyuculuğu ortadan kalkabilir.

Ancak kanunun geçmesinin düşük ihtimal olduğu belirtiliyor. Gensler ve Crenshaw’un Demokrat’lara bağlı olmaları, Peirce ve McHenry’nin ise Cumhuriyetçi tarafta bulunmaları iki tarafın oy birliğiyle kanunu geçirmesi olasılığını neredeyse imkansız kılıyor.

Bilindiği üzere ABD’de son dönemin en çok tartışılan konularından bir tanesi de, kripto paraları düzenlemesi gereken kurumun SEC mi, yoksa Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) mu olduğu…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl