SEC kripto borsası Bittrex’i de dava etti

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), mart ayında "Wells Notice" uyarısı gönderdiği Bittrex borsasına dava açtığını duyurdu. Şirket gibi, borsanın eski CEO'su da SEC'ye gerekli kayıtları yaptırmadan borsa çalıştırmak sebebiyle dava edildi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto şirketlerine olan olumsuz tavrını sürdürüyor. Son olarak ABD’den çıkış yapacağını açıklayan Bittrex borsası da SEC’nin dava hamlelerinden nasibini aldı. Kurum, Bittrex’e mart ayında “Wells Notice” uyarı mektubu da göndermişti. ABD’de genelde bu uyarı yazısının ardından kurumlar şirketlere dava açıyorlar.

SEC’den yapılan açıklamada Bittrex ve eski CEO’su Bill Shihara’nın kayıtsız şekilde kripto platformu işlettiği ayrıca broker’lık ve takas hizmetleri verdiği, bu yüzden de şirkete ve CEO’ya dava açıldığı belirtildi.

“ALGO, OMG, DASH ve diğerleri yatırım sözleşmesi konumunda…”

SEC’nin Bittrex borsasına açtığı bu davanın dosyasında bazı altcoin’lerin de yatırım sözleşmesi statüsünde kabul edilmesi de dikkat çekiyor. Dava dosyasında ALGO, OMG, DASH ve TKN gibi bilindik kripto paraların yatırım sözleşmesi olarak, kuruma kayıt yapılmadan işleme açıldığı belirtildi.

Sırada Coinbase mi var?

Bittrex’e açılan dava Coinbase’in de aynı sonuçla karşı karşıya kalabileceği korkularını da artırdı. SEC ile uzun zamandır sorunlar yaşayan borsa da, mart ayında Bittrex gibi SEC’den “Wells Notice” adlı uyarı mektubu almıştı.

ABD’den çıkıyorlar

SEC, Bittrex borsasına uyarı mektubu gönderdiği dönem, borsa artık ABD’deki operasyonlarını bitirme aşamasına gelmişti. Hatta 31 Mart günü yapılan resmi açıklamayla birlikte, ABD’deki regülasyon belirsizlikleri sebep gösterilerek ülkeden çıkış yapılacağı belirtilmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl