Kripto lobi gruplarından SEC’ye dava

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile kripto dünyası arasında bir konu daha mahkeme salonlarına taşınıyor. İki güç sahibi kripto lobi grubu, aracı kurum tanımındaki bir nitelendirme nedeniyle SEC'ye dava açtı.

İki kripto lobicilik grubu, Blockchain Association ve Teksas Crypto Freedom Alliance kurumları SEC’ye dava açtı. Dava, Teksas Kuzey Bölge Mahkemesi’nde bugün açıldı.

ABD medyasından Wall Street Journal’da çıkan habere göre; davayı açan iki grup, SEC’nin son “aracı kurum-kişi” tanımının, kripto paralarda sadece alım-satım yapan kişileri de kapsadığını ve SEC’nin kendisine yönelik konuyla ilgili geri dönüşleri hiçbir şekilde ciddiye almadığını belirtti. İki grup ayrıca SEC’nin gerekli analizleri yapmasının da kanuni bir şart olduğunu öne sürdü.

Lobici gruplar mahkemeden, SEC’nin uygulamaya koyduğu bu kuralın “İdari Usuller Yasası” uyarınca “keyfi ve yasaya aykırı” olduğunu ilân etmesini ve SEC’in bu kuralı uygulamasını engellemesini talep ediyor:

“Bu tanım, sadece dijital varlık likidite havuzlarına katılan kullanıcılar da dahil olmak üzere her türlü dijital varlık piyasası katılımcısını ciddi şekilde zor durumda bırakacaktır”

Gruplar ayrıca alım-satım konusunda şu anki kuralın, yatırımcının kendi hesabı adına yaptığı işlemleri içermediğini belirttiler.

Bilindiği üzere Gary Gensler yönetimindeki SEC, kripto para dünyasını tamamiyle kontrol etmek istiyor. Gensler, bu anlamda spot ETF’lere de karşı olan biriydi. Ancak 5 kişilik SEC kurulunda 2’ye 2 olan oylamada son onay oyunu da kendisi vermişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl