SEC’den kripto ve DeFi adımı geliyor: Açıklama yapılacak

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC), bugün menkul kıymet borsalarının bağlı olduğu kuralların aynı şekilde merkeziyetsiz finans borsaları için de geçerli olduğuna yönelik bir açıklama yapması bekleniyor. ABD medyasından gelen haberler, bunun bir kurallar değişikliği olmadığını ancak SEC'nin net tavrını ortaya koymak için atacağı bir adım olduğunu belirtiyor.

Son dönemde kripto para endüstrisine yönelik sert adımlar atan SEC’nin bugün de merkeziyetsiz finans ile ilgili bir açıklama yapabileceği belirtiliyor. Kurumun, kendi içinde bir oylama yapacağı ve büyük ihtimalle buradaki açıklamanın komisyonu tarafından onaylanmasının beklendiği ifade ediliyor.

DeFi mesajı verilecek

Eğer komisyon yapılacak olan açıklamayı onaylarsa, vâr olan menkul kıymet borsaları kurallarının, merkeziyetsiz finansa da aynı şekilde uygulanacağına yönelik bir bilgilendirmede bulunulacak. ABD medyasına göre, burada kurallarda bir değişiklik söz konusu değil ancak SEC, kripto paralar ve özellikle merkeziyetsiz finansta şüpheleri ortadan kaldırmak ve kendi regülatörlüğünü net şekilde göstermek için bu açıklamayı yapma ihtiyacı hissediyor.

Daha önce SEC başkanı Gary Gensler, adı merkeziyetsiz finans olmasına rağmen bu alanın da yatırım sözleşmeleri kurallarına dahil olduğunu ve birçok DeFi token’ının da bu kümeye girdiğini belirtmişti.

Gensler: Başka seçenekleri yok

Şu ana kadar daha çok merkezi borsaları ve kurumları hedef alan SEC’de, bu konuyla ilgili Gensler’ın yapacağı konuşma metni de hazır… SEC başkanı Gensler’ın açıklamalarında şu ifadeleri kullanacağı belirtiliyor:

“Burada çok net konuşmalıyız. Çoğu kripto platformu, bir borsa için yapılan tanımlamanın içine giriyor ve hepsinin de yatırım sözleşmesi kanunlarıyla uyumlu olma zorunluluğu var. Ancak gördüğümüz kadarıyla bu platformlar, sanki bizim kanunlarımızla uyumlu olmak ya da olmamak gibi bir seçenekleri varmış gibi davranıyorlar. Böyle bir seçenekleri yok”

SEC’nin, bir başka regülatör kurum olan Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ile kripto para regülasyonları konusunda rekabet içinde olduğu da biliniyor.

SEC başkanı Gary Gensler, gelecek hafta Temsilciler Meclis’ine bağlı olan Finansal Hizmetler Komitesi önünde senatörlerin sorularını cevaplayacak. Yapılacak olan toplantı sadece kripto paralar üzerine olacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl