SEC, DeFi ve kriptoyu etkileyecek düzenlemeyi onayladı: Oylar yine bölündü

Bitcoin spot ETF'lerini 3'e 2'lik oy oranıyla kabul eden SEC, yine Cumhuriyetçiler ve Demokratlar olarak ikiye bölündü ve kripto ile onun içindeki DeFi endüstrisini etkileyecek yeni bir kurallar dizisini aynı oranla onayladı. Kabul edilen yeni regülasyonlar, AMM olarak da bilinen otomatik piyasa yapıcılarına likidite sağlayanları SEC'nin kontrol mekanizması altına alıyor. Kripto endüstrisi ise bu yeni uygulamaya şiddetle karşı çıkıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), piyasa yapıcılarını ve hedge fonlarını kendi kolları altına alacak olan yeni regülasyonlar bütününü kabul etti.

Aslında bu kurallarla hedeflenen kripto dünyasından çok, ABD tahvil piyasasıydı. Ancak yeni kurallar dolaylı yoldan da olsa kripto ve özellikle DeFi alanını da etkiliyor.

Likidite sağlayıcı SEC kontrolüne girecek

Kuralların uygulanmaya başlanması durumunda merkeziyetsiz finansta piyasa katılımcısı olanlar da SEC’nin kontrolü altına girmiş olacaklar. Örnek olarak AMM olarak da bilinen otomatik piyasa yapıcılarına likidite sağlayanlar SEC’ye kayıt yaptırmak zorunda kalcaklar.

Oylar yine bölündü

Regülasyonları kabul eden SEC’nin ise bu konuda da birlik sağlayamadığı görülüyor. Kabul edilen 247 sayfalık kurallar bütününü kurum başkanı Gary Gensler ile 2 üye onaylarken, Cumhuriyetçi taraftan olan Hester Peirce ile Mark Uyeda ret kararı verdiler. Bitcoin spot ETF’leri konusunda da yine oylar aynı şekilde bölünmüş, ancak başkan Gensler da bu ETF’lere onay vermişti.

Peirce: Kurallarımız açık değil

Kripto endüstrisine olumlu yaklaşımıyla bilinen komisyon üyesi Hester Peirce, “Bu tarz yapıların regüle olmamasının sebebi bizim kurallarımızın da açık olmamasıdır” dedi.

Peirce ile birlikte ret oyu veren Mark Uyeda da, “Bu kurallar özel fonları, özel sermaye ticareti fonlarını ve tahvil piyasalarında ucuzdan alıp pahalıdan satan kişileri hedef alıyor. ‘Kripto varlık menkul kıymetler ürünleri’nin olduğu diğer piyasalar için de karmaşa yaratıyor” dedi.

Hester Peirce ve Mark Uyeda oylamada “Hayır” oyu verirlerken, başkan Gensler ile birlikte Caroline Crenshaw ve Jaime Lizarraga ise “Evet” dediler.

SEC otomasyondan korkuyor

Bilindiği üzere teknolojinin her gün ilerlemesi, hedge fonları gibi büyük likidite sağlayıcılarının ABD tahvilleri gibi piyasalara daha çok dahil olmasını sağlıyor. Bu hedge fonlarının çoğu ise regüle değiller. Piyasaların gittikçe otomasyon alanına kayması ise SEC’yi en çok endişelendiren durumlardan bir tanesi olarak görülüyor.

İşte bu kurallar bütünü de aracı kurum tabirini yeniden yorumluyor ve menkul kıymetler alanında işlem yapan hedge fonları, piyasa yapıcıları ve hızlı trade yapan firmaları da kontrol altına almak istiyor.

Kripto paraların da çoğunu menkul kıymet olarak gören SEC, böylece portföylerinde kripto para da tutmayan başlayan hedge fonlarını hedef alarak aslında dolaylı yoldan kripto ve özellikle DeFi alanına da girmiş oluyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Erkan Yanıtla

    Sec direk yasa koymuyor neden once sakalimi bir haracimi alayim sonra zaten kanun hazir sak diye surerim diyor.artik dunya duzeni tefeci mafya duzeni.tum devletler mafya yonetir gibi devlet yonetiyor.nerde para menfaat gorseler direk çöküyor.