SEC’den kripto sektörü için geri adım mı? “Dijital varlıklar” ibaresi çıkarıldı

Kripto paraların yatırım sözleşmesi kategorisine girdiğini belirten SEC, son hedge fon kural bildirgesinden ise "dijital varlıklar" ibaresini çıkardı. Kurum, konuyla ilgili "Bu terim hakkındaki değerlendirmelerimizi sürdürmekteyiz" denildi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), PF Formu olarak da bilinen ve özel hedge fonları hakkında kuralların yer aldığı kılavuzundan bu sene “dijital varlıklar” ibaresini kaldırdı.

2022 yılının aynı kurallar bildirgesinde yer alan bu ibarenin, bu kez kaldırılmasıyla ilgili olarak kurumdan şu açıklama yapıldı:

“Komisyon ve SEC ekipleri, bu terim hakkında değerlendirmelerde bulunmaya devam etmektedir ve bu kurallar bildirgesine bu terimi tamamiyle dahil etmemektedir”

Bilindiği gibi kurum başkanı Gary Gensler bir süredir Bitcoin dışında kalan kripto paraların çok büyük bir bölümünün yatırım sözleşmesi kategorisine dahil olduğunu belirtiyordu. Hatta geçtiğimiz ay yayımlanan ve borsa tanımının yeniden yazıldığı bir kurallar bildirgesinde, bu alana “merkeziyetsiz finans” ibaresi de eklenmişti. Bu ekleme, kripto para sektörünün de büyük tepkisini çekmişti.

2022 bildirgesinde dijital varlıklar, “içinde coin’ler ve token’ların da olduğu ancak bunlarla sınırlı olmayan, dağıtık defter ve blok zinciri teknolojisi ile üretilen ya da transfer edilen varlıklar” olarak tanımlanıyordu.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta da Coinbase borsası, SEC’nin dijital varlıklar konusunda kamuya açık şekilde bir regülasyon bildirgesi açıklamasını talep etmiş ve konu mahkemeye taşınmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl