SEC, 6 aydır üzerinde çalıştığı kripto para kılavuzunu yayınladı

ABD'nin düzenleyici kurumu SEC, 6 aydır üzerinde çalıştığı kripto para kılavuzunu yayınladı. Kılavuzda kripto paraların hangi şartlar altında menkul kıymet sınıfına dahil olacağı özetleniyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), token çıkarmak isteyenler için yaklaşık 6 aydır üzerinde çalıştığı düzenleyici kılavuzunu yayınladı.

Kılavuz, kripto paraların ne zaman ve hangi şartlar altında menkul kıymet sınıfına dahil olacağını özetliyor.

SEC Kurumsal Finans Direktörü William Hinman, SEC’in kripto paralar için bir kılavuz hazırlığında olduğunu, ilk defa geçtiğimiz Kasım ayında duyurmuş ve sonraki günlerde SEC yetkilileri kılavuz çalışmalarının devam ettiğini belirtmişlerdi.

Hinman, Kasım ayında yaptığı açıklamada, bu kılavuz sayesinde token çıkarmak isteyenlerin token’larının menkul kıymet olarak kabul edilip edilmeyeceğini kolayca anlayabileceklerini söylemişti.

Kılavuz, menkul kıymet yasaları kapsamında olan ağ ve token’ların yanı sıra bu kapsamda olmayan projeleri de içeriyor.

Kılavuzun içeriği

Kılavuzda, token çıkarmak isteyenlerin token’larının menkul kıymetler olarak kabul edilip edilmeyeceğini değerlendirmeden önce göz önünde bulundurmaları gereken bir dizi faktöre yer veriliyor. Kâr beklentisi, tek veya en azından merkezi bir varlık grubunun ağ içindeki belirli görevlerden sorumlu olup olmadığı ve bir grubun dijital bir varlık için bir pazar oluşturup oluşturmadığı veya destekleyip desteklemediği bu faktörler arasında yer alıyor.

Ağın ne kadar geliştiği, token’ın hangi alanlarda kullanılabileceği ve token’ın satın alma fiyatıyla piyasa fiyatı arasında bir korelasyon olup olmadığı da yine kılavuzda dikkat çekilen önemli noktalardan.

Kılavuzda daha önce menkul kıymet olarak satılan token’ların yeniden değerlendirmeye tabi tutulmasının gerekli olup olmadığıyla ilgili detaylara da yer verildi.

Yeniden değerlendirme kriterlerinden bazıları şunlar:

  • Dağıtılmış defter ağı ve dijital varlığın çalışır durumda olup olmadığı
  • Token’ın spekülasyondan ziyade belirli bir kullanım durumuna odaklanıp odaklanmadığı
  • Para birimi olarak basıldıysa, değer saklama aracı olup olmadığı

Bu kılavuz her ne kadar 6 aylık bir çalışmanın sonucu da olsa, bazı yasal netlikler sağlamakla birlikte yasal bir bağlayıcılığa sahip değil. Geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada bu gerçeğe dikkat çeken SEC yetkilisi Hester Peirce, insanlara biraz daha kesin bir şeyler sunmak için Komisyon düzeyinde daha resmi şeyler yapmak istediğini söylemişti.

→ 40’TAN FAZLA MERKEZ BANKASI BLOCKCHAİN’İ DENİYOR

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl