SEC’den kripto şirketlerini hedef alan kural değişikliği önerisi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) çarşamba günü 4’e 1 oyla aldığı kararda, kayıtlı yatırım danışmanlarının kripto para da dahil, varlıkları gözetimlerinde tutmalarını zorlaştıracak şekilde kapsamlı değişiklikler önerdi.

gary gensler

SEC’nin finans ve kripto para piyasasına karşı sert baskıları sürüyor. Kurum, yatırım danışmanlığı şirketlerinin elinde bulundurdukları tüm müşteri varlıkları için saklama gerekliliklerini genişletecek yeni bir öneride bulundu. Mevcut federal düzenlemelerde, Fidelity veya Merrill Lynch gibi yatırım danışmanları, çok özel birkaç istisna dışında, bu varlıkları federal veya eyalet merkezli bir bankada tutmak zorunda.

Bu hamle, SEC’nin, önemli kurumsal saklama programlarına sahip, düzenlenmiş kripto para borsalarını bile durdurmaya yönelik en açık çabası olarak görülüyor. Değişiklikte kripto para şirketlerinden söz edilmese de Gensler, ayrı bir açıklamada, “Bazı kripto borsaları ve kredi verme platformlarının yatırımcıların kriptolarını tuttuklarını söylemeleri, nitelikli emanetçi oldukları anlamına gelmez.” dedi.

Teklif tüm varlık sınıflarını kapsayacak

Gensler, “bugünkü teklifin, özel olarak ihraç edilen menkul kıymetler, gayrimenkul ve türevler de dahil olmak üzere, bir danışmanın gözetim altında tutabileceği tüm varlık sınıflarını kapsayacağını” belirtti. Başkan ayrıca, bugünkü teklifin, halihazırda fon veya menkul kıymet olarak kapsanmış olsun ya da olmasın, tüm kripto paraları içereceğini de ifade etti.

Yeni kurallara göre, herhangi bir müşteri varlığını (özellikle kripto dahil) saklamak için bir kurumun tüzüklere sahip olması, kayıtlı bir broker-bayi, vadeli işlem komisyoncusu olarak nitelendirilmesi veya belirli bir tür tröst veya yabancı finans kurumu olması gerekecek.

SEC yetkilileri, teklifin nitelikli bir emanetçi olmak için gerekenleri değiştirmeyeceğini, Coinbase veya Gemini gibi devlet tarafından yetkilendirilmiş tröst şirketlerinin nitelikli emanetçi olmalarını hiçbir şeyin engellemediğini belirtti.

Danışmanlar kendi fonlarıyla müşteri fonlarını ayıracak

Yeni düzenlemeye göre danışmanlar, müşterilerinin fonlarını kendi fonlarından ayrı tutmakla yükümlü olacaklar. Gensler, yeni düzenlemenin, danışmanların ve nitelikli saklama kuruluşlarının fonları ve menkul kıymetleri ayırmaları için mevcut gerekliliği tüm varlıkları kapsayacak şekilde genişleteceğini açıkladı.

Gensler, yatırım danışmanlarının çalışma şekillerinin doğası gereği kripto para platformlarına her zaman emanetçiler olarak güvenemeyecekleri konusunda da uyardı.

Bir SEC yetkilisi, bazı yatırım danışmanlarının emanetçi olarak kripto para platformlarına güvendiğini söyledi.

Kural ayrıca, müşterilerin korunmasını sağlamak için danışmanlar ve yetkili saklama kuruluşları arasında yazılı bir anlaşma yapılmasını zorunlu kılacak.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl