SEC’den şirketlere “kripto parayla ilgili tüm riskleri bildirin” talebi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) halka açık şirketleri, kripto para sektöründeki son piyasa dalgalanmalarından ve iflaslardan kaynaklanan potansiyel etkileri yatırımcılara açıklamaları konusunda uyardı.

Komisyon, halka açık şirketlerin hissedarlarını daha iyi bilgilendirmelerine yardımcı olmak amacıyla, şirketlerin açıklamaları gerekebilecek ayrıntıları için bir kılavuz paylaştı.

SEC, bu yıl kripto para piyasasında FTX’in çöküşü de dahil olmak üzere bir dizi büyük yıkım yaşandığını, bu durumun düzenleyici kurumu yeni tavsiyeler yayınlamaya sevk ettiğinin altını çizdi.

Düzenleyici kurumun paylaştığı kılavuz, “Şirketler, açıklama yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri için, iş tanımları, risk faktörleri ve yönetimin tartışma ve analizleri de dahil olmak üzere, genel olarak dosyalarında kripto varlık piyasası gelişmelerini ele alma ihtiyacını göz önünde bulundurmalıdır.” şeklinde devam ediyor.

“Müşteri varlıkları için aldığınız önlemleri bildirin”

İşletmelerin, kurumsal uyumluluk standartlarını karşılayamayan, iflasını ilan eden veya büyük ölçekli itfalar yaşayan şirketlerle doğrudan veya dolaylı tüm bağlantılarını açıklamaları da bekleniyor. Buna ek olarak, işletmelerden rakip şirketlerin çöküşünün operasyonlarını nasıl etkilediğini detaylandırması ve müşterilerin kripto paralarını güvende tutmak için aldıkları önlemleri açıklaması isteniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl