SEC, kripto şirketinde iç mesajlaşmaları açıkladı: “FOMO yaratıp satalım”

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kripto projesi Hydrogen'e 2.8 milyon dolarlık ceza keserken, şirket içi yazışmalarda da CEO'nun başrol oynadığı birçok fiyat manipülasyonu tespit edildi. CEO'ya da faizlerle birlikte 260 bin dolar ceza kesildi.

Hydro token’ı sayesinde, Ethereum blok zinciri üzerindeki protokollerde uygulama inşa edilmesine olanak tanıyan bir platform olan Hydrogen, SEC tarafından 2.8 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı.

20 Nisan günü New York Federal Mahkemesi tarafından verildiği belirtilen kararda, Hydrogen’in CEO’su Michael Kane’e de 260 bin dolarlık ceza kesildi.

Alım-satım tahtasında bot ile manipülasyon

CEO Kane’e ceza verilmesinin sebebi ise, yeni çıkarılan token’lar için bir piyasa yapıcı görevi gören Moonwalkers şirketinin CEO’su olan Tyler Ostern ile ortaklaşa olarak yaptığı manipülasyonlardı. İkili, manipülasyon için geliştirilen bir botla, hem alış hem satış emirleri verilmesini sağlıyor ve son anda emirleri iptal ediyorlardı.

“Ödül programı bile yatırım sözleşmesi olabilir”

Burada kripto şirketlerini en çok ilgilendiren konulardan bir tanesi de, SEC’nin uzun zamandır tartışılan kripto paralara olan bakış açısı…

Hydrogen üzerinde inşa edilen uygulamalar üzerinden sistem kullanıcılara hydro token’ı veriyordu. Bu bir ödül veya teşvik programı olarak görülüyordu.

SEC, resmi açıklamasında Hydrogen ve CEO Kane’in ödül programları vasıtasıyla hydro token dağıttığını, piyasa yapıcı şirket aracılığıyla satılan token’ların bu yüzden birer yatırım sözleşmesi ve dolayısıyla menkul kıymet statüsüne girdiğini belirtti. SEC’nin şikayet dilekçesinde ayrıca şirketin bir ICO da başlatmak istediği ancak SEC ile sorun yaşamamak için bu adımı atmadığı yazıldı.

Bot aldı, CEO sattı!

SEC’nin açıklamasında hydro token’ın 17 adet borsada listelendiği, platform ve CEO’nun, ileriki dönemde büyük borsalara geçiş için ilk başta düşük hacimli borsaları tercih ettiği ifade edildi.

Açıklamada birçok detaya da yer verildi ve piyasa yapıcı şirketin botları alım yaparken veya alım emri verirken, CEO’nun ise satışlara başladığı kaydedildi.

“FOMO gelince satış başlıyor”

SEC’nin ifadelerinde iki CEO, Ostern ve Kane’in konuşmaları hakkında şunlar yazıldı:

“Ostern, Kane’e satış baskısını olabildiğince az seviyede tuttuğunu ancak bunu, alım yapacak sermayeyi elde edinceye kadar yapacağını söylüyor. Satış baskısının azalmasıyla birlikte token’a olan ilgi FOMO seviyesine gelinceye kadar bekleniyor ve en sonunda FOMO’dan yararlanıp satışlar yapılıyor”

“3 saniyede sahte hacim yaratırım” diye övündü

Öte yandan SEC’nin açıklamasında ayrıca, Ostern’in Kane ile konuşurken, birçok büyük borsadaki hacimlerden bahsettiği ve kendisinin 3 saniyede sahte hacim yaratma kabiliyeti hakkında da övündüğü belirtildi.

Mahkeme dosyasında şirketin tüm bu işlemlerden yaklaşık 2.2 milyon dolar gelir elde ettiği kaydedildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl