SEC’nin kripto adımları Solana için “fork” tartışmalarını başlattı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) geçtiğimiz hafta açtığı davalarda bir grup kripto para ve token'ı "yatırım sözleşmesi" olarak nitelendirmesi Solana topluluğunda da panik başlattı. Doğrulayıcılar, geliştiriciler ve yatırımcılar çatallanma ihtimalini tartışıyor.

SEC’nin Binance ve Coinbase borsalarına karşı açtığı davanın üzerinden bir hafta geçti ancak tartışmalar bitmedi. Dün Polygon Labs’den MATIC ile ilgili SEC’ye verilen yanıtın ardından şimdi de Solana topluluğunda konuyla ilgili yoğun bir tartışmanın başladığı öğrenildi.

SEC’nin sert kripto adımlarının ardından Robinhood platformu da Solana’nın yanında Cardano ve MATIC’i delist edeceğini duyurmuştu.

“Düşüş daha da derinleşir” korkusu…

Tüm bu yaşananlar birçok altcoin’de sert düşüşler getirirken Solana da aslında düşüşlerden en kötü etkilenen kripto paralardan oldu. Ancak SEC’nin Solana Vakfı’na, Ripple’da olduğu gibi dava açma ihtimali topluluğu daha da korkuttu. Bu durum SOL’daki düşüşü daha da dramatik hale getirebilir hatta borsalardan üst üste liste dışı bırakma hamleleri de gelebilir.

Bazıları umursamıyor bile ama…

Ancak bazı etkinliklerde bir grup Solana geliştiricisinin, SEC’nin adımlarını umursamadıklarını söyledikleri de belirtiliyor. Buna rağmen bir grup geliştirici de, bu sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğine inanıyor.

“ETH de ETC fork’u…”

Merkeziyetsiz finans protokolü Abracadabra’nın kurucusu olan anonim kişi HGE.ABC de Twitter hesabından fork konusuna destek oldu ve Ethereum örneğini verdi:

“Çok iddialı bir hareket olur. Ama kötü fikir değil. Eğer çatallanma olursa topluluk da SEC sorunundan kurtulur. Önümüzdeki 3 yıl boyunca hiçbir çöküş ve iflas size etki etmez. EtTH de zaten bir ETC fork’u ve iyi şekilde çalışıyor”

HGE.ABC ayrıca konuyla ilgili kendisine sorulan bir soruya da, “Eğer SEC Solana’ya dava açarsa bu durum gerçekleşebilir” dedi.

Degen Picks’in kurucusunun da Twitter üzerinden “Solana fork’lanmalı mı?” şeklinde başlattığı ankete 2050 oy verildi ve %39’luk “Evet” oyu çıktı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl