SEC, merkeziyetsiz borsa Uniswap için inceleme başlattı

Kripto paraların regüle edilmesi konusunda son dönem çok daha aktif bir politika izleyen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), en büyük merkeziyetsiz borsalardan biri olan Uniswap'ın arkasındaki geliştirici şirket Uniswap Labs hakkında inceleme başlattı.

Geçtiğimiz haftalarda SEC başkanı Gary Gensler’in verdiği bir röportajda söylediği “Merkeziyetsiz finans regülasyonların dışında düşünülemez. Bazı platformlar SEC’den lisans almış şirketler gibi hareket ediyor” sözü etkilerini yavaş yavaş göstermeye başladı.

ABD medyasından Wall Street Journal’ın haberine göre; ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), en büyük merkeziyetsiz finans borsalarından biri Uniswap’ın arkasındaki startup olan Uniswap Labs için inceleme başlattı.

Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgi sahibi olan ancak ismini açıklamadığı bir kişiye dayandırdığı haberinde, SEC görevlilerinin, ilk etapta kullanıcıların Uniswap’ı nasıl kullandıklarıyla ve piyasanın nasıl oluşturulduğuyla ilgili bilgi istedikleri belirtildi.

Başkan Gary Gensler ne demişti?

SEC başkanı olmadan önce kripto paralara olumlu bakan biri olarak lanse edilen ancak uygulamalarında sürekli regülasyon getirmek istedğini söyleyen Gary Gensler, geçtiğimiz haftalarda Financial Times’a verdiği bir röportajda, DeFi piyasasıyla ilgili şunları söylemişti:

“Bazı DeFi projeleri, SEC’nin gözetimi altında bulunan kurumlarda olan özellikleri ve hizmetleri barındırıyorlar. Şu anda açık kaynaklı yazılımlar gibi, sadece yazılımı oluşturmayan ve yönetişim ve ödül gibi teşvikler de veren bir grup da var. Bunların, regülasyonların devreye girmesi gerektiği alanlara geçtiği yerler oluyor. Bu yüzden DeFi alanının da regülasyonların dışında tutulmaması gerekiyor. Bu platformlar bazı açılardan merkeziyetsiz görülebilir ancak başka açılardan bakıldığında da yüksek derecede merkezi”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl