SEC, bir soruşturmayı daha bitirdi: BUSD menkul kıymet değil

Gary Gensler liderliğineki SEC, kripto para dünyası karşısında birbir geri adım atmaya devam ediyor. Kurum, bugün de Paxos şirketinin çıkardığı BUSD sabit coin'i konusundaki soruşturmasını düşürdü.

2024 yılı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) için yenilgilerle devam ediyor. Kurum, geçtiğimiz haftalarda Consensys şirketine karşı başlattığı soruşturmayı düşürmesinin ardından şimdi de Paxos’a yönelik soruşturmasından vazgeçti. SEC, Paxos’un Binance için çıkardığı sabit coin olan BUSD’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyordu. Ancak bu soruşturmanın düşürülmesiyle dava olasılığı da ortadan kalktı ve SEC, BUSD’nin bir menkul kıymet olmadığını da kabul etmiş oldu.

Ether spot ETF’lerinden sonra…

Hatırlanacağı üzere SEC, Metamask cüzdanının arkasındaki şirket olan Consensys’e açtığı “PoS sistemine geçen Ether’in bir menkul kıymet olduğu…” konusundaki soruşturmayı da birkaç hafta önce sonlandırmış ve bunu da şirkete resmen bildirmişti. Paxos şirketine BUSD konusunda açılan soruşturmanın da Ether spot ETF’lerinin kabul edilmesinden sonra kapatılması gözlerden kaçmıyor.

Geçtiğimiz sene hem SEC hem de New York eyaleti regülatörü olan NYDFS, Paxos’tan BUSD ihracını durdurmasını talep etmiş ve şirket de bu talebi kabul etmişti. Binance’in kendi sabit coin’i olan BUSD, daha sonra kademeli olarak borsadan çıkarılmış, onunla ilgili pariteler de yine kademeli şekilde delist edilmişti.

Binance’in bu karardan sonraki hamlesi de merakla beklenecek.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl