SEC, Ripple’dan istediği 2 milyar dolarlık cezada büyük indirime gitti

Daha önce uzlaşma karşılığında Ripple'ın 2 milyar dolar ceza ödemesini talep eden ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu miktarı 102 milyon dolara düşürdü.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple için önerdiği uzlaşma bedelini 2 milyar dolardan 102 milyon dolara düşürdü.

Bu adım, Ripple’ın istenilen cezanın düşürülmesini talep etmesinden sonra geldi. Ripple, SEC’nin daha önceki davalarda davalının gelirinin yüzde 0.6’sı ile yüzde 1.8’i arasındaki cezaları kabul ettiğini savundu ve bu nedenle 10 milyon dolar ödemeyi teklif etti. SEC ise Ripple’ın yaptığı bu kıyaslamanın kusurlu olduğunu ve uygulanabilir olmadığını bildirdi. Kurum, Terraform Labs’ın daha düşük bir yüzdeyle cezalandırılma nedeni olarak şirketin iflas halinde olması ve kalan tüm token’larını yakmak da dahil olmak üzere çeşitli önlemleri kabul etmesini gösterdi. SEC, Ripple’ın bu şartları reddettiğini iddia etti.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse (fotoğrafta), SEC’nin cezayı düşürmesi karşısında henüz bir yorumda bulunmadı. Şirketin baş hukuk müşaviri Stuart Alderoty ise “SEC, 2 milyar dolarlık saçma talebinden vazgeçmiş görünüyor.” dedi.

SEC, 2020 yılının aralık ayında Ripple’a XRP’nin kayıt dışı bir yatırım sözleşmesi ve satışının da yasa dışı olduğu iddiasıyla dava açmıştı. Dava, hem şirket olarak Ripple’a hem de en tepedeki iki yönetici Chris Larsen ve Brad Garlinghouse’a açılmıştı. 2023 yılının temmuz ayında ise mahkeme, XRP’nin borsalarda satışının yatırım sözleşmesi niteliği taşımadığına hükmetmişti. Bununla birlikte kurumsal satışları ise yatırım sözleşmesi kapsamında saymıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl