Ripple’ın dünkü dava toplantısında neler yaşandı? İşte diyaloglar

Ripple ve SEC arasındaki davada dün önemli bir duruşma vardı. Ripple'ın, XRP'nin Ethereum gibi menkul kıymet olmadığını gösteren bazı dosyalarının ulaşım talebine SEC, "Müzakere süreci ayrıcalığı" cevabını verip, bunların açıklanmaması gerektiğini savundu. Hakim Netburn ise, dosyaların orijinal hallerini göreceğini ve ondan sonra SEC'nin bu dosyaları Ripple'a sağlaması gerekip gerekmediği kararını vereceğini belirtti.

Ripple ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki mahkemede dün önemli bir toplantı vardı. Davayı başından bu yana detaylı şekilde takip eden ve resmi belgeleri kamuoyuna gösteren avukat Jeremy Hogan, Youtube kanalında çok önemli detaylara değindi.

Avukat Hogan, mahkeme hakimi Sarah Netburn’ün, Ripple’ın, SEC’nin iç yazışmalarının ve dokümanlarının görülmesi talebine, ABD devlet kurumunun ne cevap verdiğini sorduğunu söyledi. Hogan, SEC avukatının, bu dosyaların gizliliğini sağlayan ‘Süreç ayrıcalığı Kanunu’na (DPP) sığındığını belirtti.

SEC avukatı ayrıca, bu dosyalarda bulunan bilgilerin kurumun genel politikasını yansıtmak zorunda olmadığını ve metni yazan ya da konuşan kişinin kişisel görüşü olabileceğini söyledi.

Hakimden net soru: Pervasızca suç, herkese göre değişir mi?

Hakimin duruşmanın ilk bölümünde çok net sorular sorduğunu ancak bunlardan en önemlisinin ilk soru olduğunu belirten Hogan şu detayları verdi:

“Hakim Netburn, çok net ve nokta atışı sorularla duruşmaya başladı. İlk sorduğu soru, Ripple avukatı Matt Solomon’aydı. Solomon aslında bu soruya iyi hazırlanmıştı ve nokta atışı cevap verdi:

Hakim Netburn’ün sorusu şuydu: ‘Sayın Solomon, sizce bir suça yardım etmenin ya da ona katılmanın standardı, herkese göre değişen (sübektif) bir durum mudur, yoksa herkesin kabul ettiği objektif bir durum mudur?’

Avukat Solomon, verdiği cevapta Safeco Sigorta şirketi ve Burr şirketi arasında olan davada, Yüksek Mahkeme’nin bu konudaki yorumunu paylaştı ve “pervasızlığın” tamamen objektif bir tanım olduğunu belirtti. Biliyorsunuz, ABD’de Yüksek Mahkeme’nin üzerindeki tek varlık Tanrı’dır. Dolayısıyla bu cevap kısa ve netti.

SEC avukatı da, uzun konuşmasının ve değişik konulara girerek, konuyla ilgisiz detaylar vermesinin ardındna suç standardının objektif olması gerektiğini kabul etti.

Burada şunu sormak lazım. Bu soru neden çok önemliydi? Çünkü eğer, suça katılımın tanımı herkese göre değişseydi o zaman, Ripple’ın iddia ettiği SEC dosyalarındaki bilgilerin hiçbir önemi olmayacaktı.”

Hakimden SEC’ye kritik bir soru daha!

Hogan davayla ilgili detay vermeye devam etti ve şunları söyledi:

“Daha sonra ise hakim şu soruyu sordu: ‘SEC komisyon üyeleri öğle yemeğinde dışarı çıksalar ve XRP hakkında kafalarının karışık olduğuna yönelik yorumlar yapsalar ne olur? ‘

Aslında hakimin sorduğu bu soru, SEC’nin 2017, 2018, 2019 ve 2020’deki durumunu gösteriyor. Çünkü bu dönemlerin hepsinde XRP konusunda tam fikirleri yoktu. Dava edenlerin tam fikrinin olmadığı bir konuda, davalıların nasıl suç işlediklerine inanabilirler?

‘Davalı tarafın suç işlediğini farkında olması mümkün değildir’

Avukat Solomon da aslında bunu söyledi:

‘Eğer bu kanun, o dönemde SEC için bile belirsiz ise, iddia edilen suç bu kadar açık ve net değil demektir. Bundan dolayı davacının iddia ettiği gibi davalı tarafın suç işlediğini farkında olması mümkün değildir.’

Hakim sosyal medyayı mı takip ediyor?

Bence davanın en önemli anı buydu. Ayrıca hakim Netburn’ün de, ya Twitter’da ya da Youtube’da mutlaka bir XRP kanalını takip ettiğini düşünüyorum. Burada aslında yapacağımız yorum, hakimin SEC’nin korunma altında olmasını düşündüğü dosyaların davayla ilgili olduğunu düşünmesidir.

Hakim Netburn dosyalara bakacak

Bu yüzden hakim Netburn Ripple lehine karar verdi ve dosyaların açıklanmasını istedi. Peki bundan sonra ne olacak? SEC, dosyaları Ripple’a iletecek. Dosyalar yazıya hazır hale getirilecek (redakte edilecek) Ancak hakim Netburn, dosyalarla hafif şekilde oynanmasına izin verdiğini tekrar tekrar söyledi. Ripple’a verilecek dosyalar SEC tarafından değiştirilmiş dosyalar olacak.

Hakim bu arada dosyaların değiştirilmemiş şekline de sahip olacak. Buna sahip olan tek kişi o olacak. Hakim bu dosyalara baktıktan sonra tarafları dinleyecek ve daha sonra bu dosyaların değiştirilmemiş hallerinin Ripple’e verilip verilmemesine karar verecek.

Benim şahsi fikrim hakimin sonunda bu dosyaların Ripple’a verilmesine karar vereceği yönünde…”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Meraklı Cevapla

    Sonraki XRP – SEC dava günü ne zaman? o konuda da bilgi verseniz güzel olurdu.