SEC-Ripple davasında hakimden Ripple için 1 haftada 2. olumlu karar

2020 yılı Aralık ayından bu yana devam eden ve hala her iki tarafın da lehine dönmeyen SEC ve Ripple arasındaki davada hakim Netburn'den üst üste Ripple şirketini sevinderecek kararlar geldi. Geçtiğimiz hafta Ripple şirketinin, William Hinman'ın ünlü konuşmasıyla ilgili e-postalara ulaşmasına izin veren Netburn, bu kez daha da radikal bir karar vererek Hinman'ın konuşmasının neyin menkul kıymet sayılıp sayılmayacağı konusunda kanıt kabul edilebileceğine hükmetti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) 2020’nin Aralık ayında Ripple şirketine karşı açtığı “kayıtsız menkul kıymet satışı” davasında 1 yıldan fazla süre geçmesine rağmen hala iki tarafın da lehine net bir durum olmaması dikkat çekerken, zaman ise sürekli olarak Ripple şirketinin lehine ilerliyor.

Önce tanık olarak getirdiler sonra…

Özellikle son dönemde SEC’nin eski yöneticisi William Hinman etrafında gelişen davada, Ripple istedikleri yavaş yavaş gerçekleşmeye başladı. Bundan aylar önce şirket mahkeme hakimi Sarah Netburn’e William Hinman’ın tanık olarak dinlenmesini önermiş ve SEC’nin tüm itirazlarına rağmen Hinman mahkemeye gelmek zorunda kalmıştı.

Hinman duruşmada Ripple aleyhine konuşmuş olsa da, uzmanlar bunun Ripple adına küçük bir zafer olduğunu belirtmişlerdi. Bilindiği üzere Ripple şirketi, William Hinman’ın 2018 yılında Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığı yönünde yaptığı konuşmanın XRP için de kabul edilebileceğini ve kendilerinin de yıllardır SEC tarafından hiçbir şekilde uyarılmadıklarını iddia ediyordu.

SEC ise Hinman’ın konuşmasının, onun kişisel görüşleri olduğunu belirtiyor ve konuşmanın hazırlanış süreciyle ilgili bilgilerin “gizlilik kanunu” gerekçesiyle mahkemeye sunulmasına karşı çıkıyordu. SEC’nin devlet kurumu olması, ona böyle bir hak tanıyor.

E-postalardan sonra şimdi de kanıt kabul edilecek

Ancak mahkeme hakimi Sarah Netburn, Hinman’la ilgili Ripple taleplerine geride kalan 1 hafta içinde ikinci kez olumlu cevap verdi. Netburn önce Ripple şirketinin, Hinman’ın konuşmasıyla ilgili SEC’deki kurum içi e-postalara ulaşmasına izin verdi. Bunu yaparken de Hinman’ın konuşmasının aslında kurumu bağlamadığını ve kişisel görüş kapsamına girdiğini belirterek Ripple’ın aleyhine olan bir duruma vurgu yaptı. Dolayısıyla kişisel görüşlerin “kurum için gizlilik yasasına” girmeyeceğini düşünerek Ripple’ın talebine olumlu yanıt verdi.

Ancak hakim Netburn 1 haftalık kısa bir süre içinde yeniden Ripple’ı sevindirecek bir karar daha verdi. Netburn, Hinman konuşmasının, neyin menkul kıymet olup olmadığıyla ilgili kanıt sayılmasına hükmetti.

Bu da aslında davanın başından beri Ripple şirketinin savunmasını geliştirdiği önemli hatlardan biriydi. Hinman da SEC de, o konuşmanın kişisel fikre dahil olduğunu söylese de, Ripple ise konuşmadan hangi SEC mensuplarının haberdar olduğunu ve bu kişilerin konuşma öncesinde işlem yapıp yapmadıklarını sorguluyordu. Ripple aynı soruları XRP konusunda açılan dava için de soruyordu ancak gizlilik kanunu burada da SEC’ye kale oldu.

Sonuç olarak Hinman’ın konuşmasında Ethereum ile ilgili söyledikleri, artık XRP için de bağlayıcı olabilecek. Hinman’ın menkul kıymet tanımı SEC’yi de zor durumda bırakabilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl