SEC-Ripple davasında Şubat takvimi kritik: Keşif süreci bitiyor

Ripple ve SEC arasında 2020'nin Aralık ayından bu yana devam eden "kayıtsız menkul kıymet satışı" davasında 2022 yılı da hızlı başlarken, Ripple adına üst üste olumlu kararlar gelmişti. Dava takviminde Şubat ayı da kritik önem taşıyor. Öncelikle uzun süredir devam eden hatta 2 kez uzatılan keşif süreci bu kez tamamiyle sona eriyor. Yani dava süreci gerçek anlamda şimdi başlıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple şirketi arasında yaklaşık 1,5 senedir devam eden davada iki taraf da birbirine kesin bir üstünlük sağlayamazken, Şubat ayı da dava açısından kritik bir öneme sahip…

SEC’nin itirazı için son tarih 17 Şubat…

Bilindiği üzere mahkeme hakimi Sarah Netburn geçtiğimiz hafta verdiği kararla SEC’nin eski yöneticisi olan William Hinman’ın, 2018 yılında Ethereum‘la ilgili yaptığı konuşma hakkında kurum içindeki konuşmaların ve taslak metinlerin Ripple şirketine ulaştırılması kararını vermişti. Ripple’ın savunması açısından Hinman konuşmasının büyük önem taşıdığı biliniyor. Çünkü Hinman bu konuşmasında Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığını belirtmişti. İşte Ripple tarafı da XRP’nin de aynı statüde olduğunu ve kendilerine bu yüzden bir uyarı yapılması gerektiğini iddia ediyor. Ripple, SEC’nin tüm itirazlarına rağmen Hinman’ın davaya tanık olarak getirilmesini de başarmıştı.

Hinman konuşmasının taslak metinlerinin ve konuşma hakkında kurum içinde yapılan değerlendirmelerin saklı kalması gerektiğini belirten SEC’nin tüm bu itirazları reddedilmiş ve hakim Netburn, konuşmaların Ripple’a ulaştırılması kararını vermişti. Ancak SEC son bir itiraz daha yaptı ve hakim bu itirazı kabul ederek kuruma 17 Şubat’a kadar savunma hazırlaması için zaman tanıdı.

25 Şubat’ta da Ripple yanıt verebilir

SEC’nin bu konudaki savunması merakla beklenirken, yapılacak savunmaya Ripple’ın da cevap verme hakkı olacak. Ripple için bu sürenin son tarihi de 25 Şubat olarak kararlaştırıldı.

Keşif süreci nihayet bitiyor

Daha önce 12 Kasım olarak belirtilen, ancak son anda 14 Ocak’a ertelenen ve son olarak da 28 Şubat tarihinde karar kılınan “Keşif Süreci” de artık bitiyor. Yani bu tarihten sonra artık dava süreci daha da hızlanacak ve asıl mücadele o zaman başlayacak.

Uzmanlar ise davanın ilk açıldığı günlerde SEC’nin çok kolay bir zafer elde edeceği fikrininin vâr olduğunu ancak geçen 1 senede Ripple’ın çok iyi bir savunma yaparak avantajı ele geçirdiğini belirtiyorlar.

Dünyadaki büyük finans kurumları da, regülasyonlar için birçok manada emsal teşkil edecek olan bu davayı ilgiyle takip ediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl